28 °C

Satılmayan kurbanlık Kırklareli'ye dönemeyecek

Hastalıklardan ari olan Kırklareli'den il dışına gönderilecek kurbanlıklar, satılmamaları durumunda sağlık gerekçesiyle kente geri getirilemeyecek.

Satılmayan kurbanlık Kırklareli'ye dönemeyecek

Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ümit Ortan, il dışına götürülecek kurbanlıkların canlı olarak geri getirilmesinin yasaklandığını açıkladı.

Ortan, Kırklareli'nin hastalıklardan ari olduğuna işaret ederek, hayvanlarını kurbanlık amacıyla il dışına çıkaran besicilerin, satamadıkları hayvanlarını keserek geri getirebileceğini ifade etti.

Kurban Bayramı dolayısıyla artacak hayvan hareketlerini kontrol altına almaya çalıştıklarını ifade eden Ortan, "Kırklareli'den il dışına gönderilen kurbanlıklar, canlı olarak geri getirilemeyecek. Kentimiz hastalıklardan ari olduğu için böyle tedbir aldık. Çünkü kentimiz hayvancılıkta önemli bir yere sahiptir. Sevk olacak kurbanlıkların tüm aşılarını yaparak göndereceğiz." diye konuştu.

"Damızlık dişi hayvanlar kesilmeyecek"

Ortan, damızlık dişi hayvan kesiminin de kesinlikle yasak olduğunu vurguladı.

Yavru vermeyen ve damızlık süresini doldurmuş dişi hayvanların kesilebileceğini belirten Ortan, bu kurallara uymayan kişilere gerekli yasal işlem uygulanacağını bildirdi.

Özellikle dişi hayvanların kesilmemesi için gerekli tedbirleri alacaklarını aktaran Ortan, "Dişi hayvanların kesilmemesi için bakanlığımız ciddi çalışmalar yapıyor. Besicilerimiz de bu konuda duyarlı olmalı." dedi.

Ortan, 2 yaşın altındaki sığırlar ile 1 yaşından küçük küçükbaş hayvanların da kesilmesinin yasak olduğunu sözlerine belirtti.

Kaynak: AA

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.