Tohum entegre tesisiyle tarımda bir ilke imza atacak

Patronuyla İstanbul Tarım AŞ’yi kuran ve projeleriyle örnek bir girişimcilik hikayesine imza atan Ali Rıza Akıncı, şimdilerde 15 milyon dolarlık yatırımla hayata geçireceği “tohum ıslah entegre tesisleri” ile sektörde ilklere öncülük etmeye hazırlanıyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

FİKRİ CİNOKUR

ANTALYA - Ali Rıza Akıncı, ziraat mühendisi olarak üniversiteden mezun olduktan sonra başladığı ilk işiyle kariyerini değiştirdi. Patronuyla İstanbul Tarım AŞ’yi kuran ve projeleriyle örnek bir girişimcilik hikayesine imza atan Akıncı, şimdilerde 15 milyon dolarlık yatırımla hayata geçireceği “tohum ıslah entegre tesisleri” ile sektörde ilklere öncülük etmeye hazırlanıyor. 

ali_riza_akinci.jpeg

Antalyalı memur ve çiftçi bir ailenin çocuğu olan Ali Rıza Akıncı, öğrenimini tamamlayan her gencin yaptığı gibi mesleğiyle alakalı bir firmada çalışmaya başlıyor. Ancak ilk işi onun için önemli bir dönüm noktası oluyor. Bu işin ardından kariyerini şekillendiren Akıncı, şimdilerde ülke tarımında örnek teşkil edecek tesislere imza atmaya hazırlanıyor. 

“Tohum ıslahında iddialıyız ” 

Üniversite öğrenimini tamamlamasının ardından tohum ticareti yapan bir şirkette çalışmaya başladığını anlatan İstanbul Tarım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Akıncı, bu firmada tohumculuk ve seracılık sektörüyle tanıştığını söylüyor. Akıncı, “Tohum ticareti yaparken, yine firmanın sahibi ile İstanbul Tarım AŞ’yi kurduk. Bu şirket ilk zamanlar tohum ithalatı yapan bir firmaydı. Daha sonra ise tohum ıslah işine girdik. İlk önce küçük bir tesis ile işe başladık. 20 yıldır tohum ıslahı konusunda faaliyet gösteriyoruz. Ticaretimiz de, ithalatımız da arttı. Yıllar içinde kendi geliştirdiğimiz ıslah projesi ile domates, biber, patlıcan ve kavun türlerinde yeni çeşitler oluşturarak iç piyasaya sunduk. Başarı yakaladık ve ihracata başladık” diyor. 

Sıfırdan ve borç alarak iş hayatına başladığını söyleyen Akıncı, ticaretle kazandığı parayla fidelik tesislerini, daha sonra ise tohum ıslah istasyonunu kurduklarını belirtiyor. Fidelik ve tohum ıslah istasyonun yetmemesi üzerine tamamen yerli sermaye ile 180 dönüm alanda 15 milyon dolarlık “tohum ıslahı entegre tesisleri” yatırımına başladıklarını aktaran Akıncı, “Tohum ıslah konusunda Türkiye’de iddialıyız. İhracata da başladık. AB ülkeleri, Türki Cumhuriyetleri, Uzak Asya, Fas ve Afganistan’a ihracat yapıyoruz. Özellikle açık tarla biber çeşitlerinde ve salkım domateste pazarda ciddi bir konuma sahibiz. Ayrıca lider tohum çeşitlerimiz de var” ifadelerini kullanıyor. Tesislerinin Avrupa’da bir ilk olduğunu söyleyen Akıncı, “Tohumculukta entegre tesisi kurduk. Tesislerde 200 kişiye istihdam sağlanacak” diye konuşuyor. 

Yeni yatırım gündemde 

Türkiye’nin tohumculukta çok başarılı olduğunu dile getiren Akıncı, “ABD, Hollanda, Fransa ve İsrail ile bazı tarla çeşitlerinde Danimarka ve İtalya’dan sonra Türkiye geliyor. Türkiye tohumculukta çok başarılı bir ülke” ifadelerini kullanıyor. Akıncı, yatırımın tamamlanmasının ardından tarım sektöründe başka bir ortak yatırım planladıklarını da sözlerine ekliyor.

“Tesisimiz Avrupa’da bir ilk” 

Avrupa’nın tohumculukta söz sahibi olduğunu söyleyen İstanbul Tarım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Akıncı, kurdukları tesisin ise Avrupa’da bir ilk olduğunu belirtti. Akıncı, “Avrupa’da tohum geliştirme ayrı, fide ayrı, paketleme ayrı yapılıyor. Ama bizim tesislerimizde hepsi birden gerçekleştirilecek. Tohumculukta entegre tesisi kurduk. Yatırımın tamamlanmasının ardından 200 kişiye istihdam sağlanacak” diyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir