BTK'ya şikayetler BİMER'le arttı

BTK'ya geçen yılın dördüncü çeyreğinde gelen şikayet sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 58 artışla 39 bin 242'ye yükseldi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) geçen yılın dördüncü çeyreğinde gelen şikayet sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 58 artışla 39 bin 242'ye yükseldi.

AA muhabirinin BTK verilerinden derlediği bilgiye göre, geçen yılın dördüncü çeyreğinde kuruma toplam 39 bin 242 şikayet iletildi. Şikayet sayısı, 24 bin 830 şikayetin geldiği bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 58 arttı. Geçen yılın ocak ayından itibaren Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden gelen şikayetlerin BTK online şikayet sistemine dahil edilmesinin de etkisiyle şikayet sayılarında artış görüldü.

Sektör bazında en fazla şikayet, yüzde 48,5 ile i̇nternet servis sağlayıcıları hizmetleriyle ilgili yapıldı. Söz konusu şikayetlerin 19 bin 21'i internet servis sağlayıcıları, 14 bin 439'u mobil, 4 bin 412'si sabit telefon, bin 287'si uydu platform, 83'ü kablo TV hizmetleriyle ilgili gerçekleşti.

Dördüncü çeyrek itibarıyla 1 milyon abone başına ortalama internet servis sağlayıcılığı hizmetine yönelik bin 945, sabit telefon hizmetlerine yönelik 398, uydu platform hizmetlerine yönelik 326, mobil elektronik haberleşme hizmetlerine yönelik 192 ve Kablo TV hizmetlerine yönelik 70 tüketici şikayeti geldi.

Mobil sektörde en fazla tüketici şikayeti faturalara ilişkin gerçekleşti. Geçen yılın dördüncü çeyreği itibarıyla toplam şikayetlerin yüzde 50,5’ini faturalara ilişkin oldu. İnternet servis sağlayıcılığı hizmetinde en fazla şikayet edilen konu olan bağlantı sorunu, toplam şikayetlerin yaklaşık yüzde 50,1’ini oluşturdu.

Uydu Platform Hizmetinde en fazla şikayet aboneliğin feshi/iptali veya geçici olarak durdurulmasına ilişkin olduğu görüldü. Söz konusu şikayet, toplam şikayetlerin yaklaşık yüzde 48,6’sını olarak gerçekleşti.

Sabit Telefon Hizmetinde ise en fazla şikayet bağlantı sorununa ilişkin olurken, bu şikayetin, toplam şikayetlerin yüzde 66,2 oldu.

Bu konularda ilginizi çekebilir