13 °C

Facebook'un kârı beklentileri aştı

Aktif kullanıcı sayısı yüzde 17 artan Facebook, 4. çeyrekte analist beklentilerinin üzerinde kâr etti.

Facebook'un kârı beklentileri aştı

Facebook 2016 mali yılının 4. çeyreğinde analist beklentilerinin üzerinde kâr ve gelir elde etti. Şirketin hisse başına kârı 1,41 dolar, gelirleri ise 8,81 milyar dolar oldu. Analistler hisse başına 1,31 dolar kâr ve 8,51 milyar dolar gelir bekliyorlardı.

Ekim-Aralık döneminde Facebook'un aylık aktif kullanıcı sayısı ise yıllık bazda yüzde 17 büyüdü. Günlük aktif kullanıcı sayısı 1,23 milyara ulaştı.

500 milyon dolar ceza

Öte yandan ABD'de bir mahkeme, Facebook'u sanal gerçeklik teknolojisini yasadışı olarak kopyaladığı suçlamasıyla 500 milyon dolar cezaya mahkum etti.

Zenimax şirketi tarafından suçlanan ve sanal gerçeklik buluşlarını yasadışı şekilde kopyalandığı iddia edilen Oculus firması Facebook tarafından 2 milyar dolara satın alınmıştı.  

ABD'nin Dallas kentinde açılan ve 3 hafta süren dava sonucunda mahkeme, davacı konumundaki Zenimax şirketine, telif hakları ihlali nedeniyle 500 milyon dolar ödenmesine hükmetti. Zenimax şirketi, açtığı davada Facebook'tan 2 milyar dolar tazminat talep etmişti.    

Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg ise Oculus'un ürünlerini başka birilerinin teknolojisi ile geliştirildiği düşüncesinin yanlış olduğunu söyledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap