Siber güvenlik masaya yatırılıyor

Siber Güvenlik Zirvesi'ne ilişkin açıklamalarda bulunan e-Safe Kurucusu Musa Savaş, siber güvenlik konusunu yeni bir boyuta taşıdıklarını belirterek, "Türkiye'nin teknolojik güvenliğini anlatacağız" ifadelerini kullandı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Siber suçlarda yaşanan artış güvenlik önlemlerinin de artmasına sebep oluyor. Bu kapsamda e-Safe dünyada ve Türkiye'deki muhtemel siber saldırılara karşı tedbirlerin değerlendirileceği bir güvenlik zirvesi düzenliyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) merkez binasında 30 Mart'ta düzenlenecek zirvede alanında uzman isimler ve sektör profesyonelleri siber güvenlikte yerel sorunları ele alacaklar.

Güvenlik tehditlerine karşı önleyici tedbirler alma noktasında sektöre ışık tutacak etkinliğe, bilgi teknolojileri profesyonelleri, bilişim uzmanları, bilişim sistemleri yöneticileri, kamu kurumları ve ilgili birim yetkilileri, kolluk kuvvetleri ve ilgili bakanlıkların temsilcileri, siber güvenlik ve adli bilimler alanında çalışan uzmanlar, medya, üniversitelerden akademisyenlerin katılması planlanıyor.

"Ülkenin teknolojik güvenliği anlatılacak"

e-Safe Kurucusu Musa Savaş, zirvenin önemine işaret ederek, "Siber güvenlik konusunu e-Safe ile yeni bir boyuta taşıyoruz. Yeni boyutun adı, ülkenin tüm satıhlarıyla teknoloji temelli güvenliğidir. Bir başka deyişle, 'tüm ülkenin her şeyiyle güvenliğinin teknoloji temelli bakış açısıyla güvence altına alınması' diyebiliriz. İşte biz e-Safe’te bunu yapıyoruz. Tüm ülkenin teknolojik olarak güvenliğini anlatıyoruz" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Savaş ayrıca, siber güvenlikten post kuantuma, doğal afet ve sabotajlarda veri merkezlerinin donanım ve yazılım güvenliğine kadar birçok başlığın e-Safe'te tartışmaya açılacağını söyledi.

Zirvede, siber savaşlar ve istihbarat, kritik altyapılarda siber güvenlik, kamu yönetiminde bilgi güvenliği ve kompartımantasyon, ulusal seviye siber güvenlik merkezleri/ tehditler ve fırsatlar, insan merkezli yeni nesil siber güvenlik yaklaşımı, siber suçlar, modern iş dünyasında siber operasyon yönetimi, proaktif ve saldırgan siber güvenlik, nesnelerin interneti ve güvenlik riskleri, kuantum sonrası kriptografi, finans sektöründe siber güvenlik önlemleri, büyük veri ve yapay zeka destekli güvenlik, ağ, veri ve mobil cihazların güvenliği, adli bilişim çözümleri konuları gündemde olacak.

Etiketler