16 °C

Türkiye, mobilde Çin ve İngiltere’yi geride bıraktı

Türkiye'deki mobil kullanıcı sayısının 71 milyon olduğunu belirten TeknoSA Genel Müdürü Gürcan, satın alımlarda Çin ve İngiltere'nin geride bırakıldığını söyledi.

Türkiye, mobilde Çin ve İngiltere’yi geride bıraktı

Avrupa elektronik perakendecilik sektörü zirvesi European TCG Retail Summit 29-30 Mart tarihlerinde, bu yıl 4. kez yapıldı.

Berlin'de gerçekleşen zirveye Türkiye'den de TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan katıldı. Gürcan, çoklu kanal, dijitalleşme ve mobil perakendenin yükselişinin önümüzdeki dönemde de sektörde büyümenin lokomotifi olmayı sürdüreceğini belirtti.

"Tüketicinin satın alma alışkanlıkları değişiyor. Türkiye'de genç nüfusun de etkisiyle değişimi çok daha hızlı hissediyoruz" diyen Gürcan, "Bu da bizi çevik kılıyor. TeknoSA olarak müşterilerimize arzu ettikleri ‘deneyimi' istedikleri tüm kanallarda kesintisiz yaşatmaya odaklanıyoruz. Öncüsü olduğumuz çoklu kanalda derinleşme safhasındayız" ifadelerini kullandı.

Mobilde en yüksek satın alım payı Türkiye'de

Mobil kullanıcı sayısının 71 milyonu bulduğu Türkiye'nin, yüzde 44 oranla Çin ve İngiltere'yi geride bıraktığını ve mobilde satın alım payının en yüksek olduğu ülke olduğunu belirten Bülent Gürcan, "Yaptığımız analizlere göre her 100 müşterimizden 76'sı ürünlere önce internetten bakıp, daha sonra mağazamıza alışverişe geliyor. Mağazada gezen müşterilerimiz ise mobil telefonlarından ürünle ilgili fiyat araştırıp, yorumlara bakabiliyor. Perakendede tüm kanalların entegrasyonu, kesintisiz deneyim sunmak için çoklu kanal modeli artık olmazsa olmaz" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Gürcan ayrıca, 22 milyon Instagram, 13 milyon Twitter ve aylık 42 milyona ulaşan tekil Facebook kullanıcısı ile sosyal medya kullanımında dünya ortalamasında üst sıralarda yer alan Türkiye'de, sosyal medyanın müşterilerle etkileşim için en önemli kanallardan biri haline geldiğini belirtti.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap