15 °C

Vodafone, drone tehditlerini engellemeye çalışıyor

Vodafone, drone'lar için geliştirdiği RPS teknolojisi ile geleneksel radarlar ile takip edilemeyecek kadar küçük olan araçların neden olabileceği kaza ve terör saldırıları gibi durumların önüne geçmeyi amaçlıyor.

Vodafone, drone tehditlerini engellemeye çalışıyor

Vodafone, hava trafik kontrolü drone takip ve güvenlik teknolojisi denemelerini başlattığını duyurdu.

Vodafone'dan yapılan açıklamaya göre, şirket, havalimanları, hapishaneler ve hastaneler gibi hassas noktalara kazara yapılabilecek müdahaleler veya olası saldırıları bertaraf etmeyi amaçlıyor.

Geleneksel radarlar ile takip edilemeyecek kadar küçük olan ticari sivil drone'lar, başta uçak pistleri ve havalimanlarının etrafı olmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki pilotlar için ciddi bir risk teşkil ediyor. Patlayıcı taşıma yoluyla yapılabilecek terör saldırıları veya uyuşturucu kaçakçılığı gibi kötü amaçlı drone kullanımları da göz önüne alındığında bu alandaki riskler her geçen gün artıyor.

Vodafone, drone'lar için 'Radyo Konumlama Sistemi'ni (RPS) geliştirdi. Her bir drone içinde gömülü bir 4G modem ve SIM kullanılan sistem ile drone'ların, yetkili kuruluşlar tarafından, 50 metreye kadar doğruluk ile gerçek zamanlı olarak takip edilmesi sağlanıyor.

Ayrıca ufuk ötesi/görüş hattının ötesinde kontrole imkan veren sistem ile drone'ların gözden kaybolması sonucunda meydana gelebilecek kazaların oranı ciddi ölçüde azaltılıyor. Sistem drone'ların havalimanları veya hapishaneler gibi önceden belirlenen yasak bölgelere yaklaşması durumunda, otomatik olarak inmek veya drone operatörüne dönmek üzere önceden programlanabilen coğrafi işaretleme yapabiliyor.

Sistem sayesinde yetkililer, acil durumlarda herhangi bir drone'un uçuş rotasını değiştirmek üzere, uzaktan müdahale ile kontrolü ele alabiliyor. Ek olarak RPS ile SIM-tabanlı elektronik kimlik tespiti ve drone sahibinin kaydedilmesi de sağlanıyor.

Vodafone, drone takip ve güvenlik teknolojisini 2019 yılından itibaren ticari kullanıma sunmak amacıyla, 2018 yılında, İspanya ve Almanya’da başka denemeler gerçekleştirmeyi de planlıyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap