19 °C

Yalova'ya 4 OSB ve 2 büyük liman geliyor

Sanayi kenti mi, turizm kenti mi olması gerektiği yönündeki tartışmalara son noktayı koyan Yalova; çiçekçilik, eğitim, turizm ve limancılık alanında büyümeyi planlıyor.

Yalova'ya 4 OSB ve 2  büyük liman geliyor

 

Esra ÖZARFAT

YALOVA - Oda ve borsa seçimlerinin ardından Yalova Ticaret ve Sanayi Odası’nın (YTSO) yeni Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan ile Yalova’nın geleceğini konuştuk. Kentin turizm mi sanayi kenti mi olması yönünde yıllardır sürdürülen tartışmaları “kente faydası olmayan kısır tartışmalar” olarak değerlendiren Becan, özellikle çiçekçilik, eğitim, turizm ve limancılık alanlarında büyüyeceklerini ifade etti. Yalova’da 4 OSB’nin kurulum çalışmalarının devam ettiğini belirten Tahsin Becan, bin 300 dönüm arazi üzerinde kurulacak ve 100’e yakın firmanın faaliyet göstereceği Çiçekçilik İhtisas OSB’de toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini, ilk etapta 650 dönümlük arazinin alındığını kaydetti. Yalova Gemi İhtisas OSB’nin kurulumunda da son aşamaya gelindiği bilgisini veren Becan, “Yargıtay’dan gelecek son karar buradaki arazilerde fiyatı belirleyecek. Bin 400 dönüm alanda yüzde 70 Bakanlık desteğiyle kurulacak olan Gemi İhtisas OSB, sektördeki darboğazın da bitmesiyle birlikte hızlı bir şekilde tamamlanacaktır. Burada da 100 firma yer alacak. Öte yandan Kalıpçılık İhtisas OSB ile ilgili de çalışmalar devam ediyor. 500 dönüm arazi üzerine kurulacak olan OSB’de 100 firma bulunacak. 2014 yılında temelleri atılır diye düşünüyoruz. Ayrıca Taşıt Araçları Yan Sanayi İhtisas OSB’nin de önümüzdeki yıl temel atılacak. Burası da bin 600 dönüm arazi üzerinde yapılacak ve 50 firma olacak. Bu çerçevede OSB’lerin 2014’te temellerin atılması demek 2015’te buralarda üretime geçilmesi anlamına geliyor. Bu da Yalova’nın sanayisine ciddi bir ivme katacak” dedi.

Yalova’yı bir liman kenti haline getirebiliriz

Yalova’ya gelecek sanayi yatırımlarını da reddetmeden, çevre duyarlılığı ve doğa konusunda kırmızı çizgileri koruyarak büyümeyi planladıklarını vurgulayan Tahsin Becan, Yalova’ya zararı olmayacak sanayi kuruluşlarının kentin doğu bölgesine gelişmesini sürdürmesini sağlayacaklarını söyledi. Çiçekçilik sektörünü ‘Yalova’nın yıllarca büyüttüğü çocuğu gibidir’ şeklinde değerlendiren Becan, bu alanda da tanıtımlara ve üretim alanlarının kurulmasına destek olacaklarını dile getirdi. Yalova’nın yeşil alanı fazla ve sahili en uzun illerden biri olduğuna değinen Tahsin Becan, “Biz yıllarca Yalova’da denize sırtımızı dönmüşüz. Oysa denizi kullanmamız gerekiyor. Bu algıyı değiştireceğiz. Örneğin kente yat limanı yapıldı ve şu anda kapasitesi yetmediğinden ikincisinin yapılması gündemde. Öte yandan liman eksiğimiz var. Bugün konteyner ve açık yük alanında faaliyet göstermek amacıyla iki büyük firmanın özel liman kurma projesi var. 1/25 binlik plana uygun olarak Topçular Vapur İskelesi ile Havalimanı arasındaki bölgede kurulacak iki özel limanın 2014’te faaliyete geçmesi planlanıyor. Yatırım yapacak firmalardan biri bu bölgede aynı zamanda yer sahibi de olan Ereğli Demirçelik. Gerekli izinlerle ilgili müracaatları devam ediyor. Diğer firma ile ilgili de bu alanda Türkiye’de önemli yatırımları olan firmaların isimlerini duyuyoruz. Ancak henüz net bir bilgi yok. İki özel liman Yalova’ya gelirse onların yanına ufak limanlar da kurulmasını istiyoruz. Limanlarla Yalova’yı bir liman kenti haline getirebiliriz” diye konuştu.

Bir de 5 yıldızlı otel kurulması için çalışmalar yürütülüyor

Turizm alanında da kentin lokomotifinin termal turizm olduğunun altını çizen Becan, önümüzdeki günlerde Turizm Bakanlığı tarafından Termal bölgesinde 50’ye yakın arsanın 49 yıllığına tahsis edileceğini, askı süreci bittiğinde Bakanlığın ihale şartnamelerini hazırlayıp ihaleye çıkacağını aktardı. Türkiye’nin önemli turizm yatırımcılarının Yalova’da araştırmalara başladığına dikkat çeken Tahsin Becan, Yalova’nın turizm alanındaki geleceğinin parlak olduğunu belirtti. Becan şunları söyledi; “Yalova içerisinde bir de 5 yıldızlı otel kurulması için çalışmalar yürütülüyor. Öte yandan Arapların Yalova’ya her zaman ilgisi vardı. Artık sadece Termal bölgesine değil, Yalova içerisine de ilgileri büyük. Mütekabiliyet yasasıyla birlikte ciddi miktarda Arapların kent merkezinden konut satın aldığı duyumunu alıyoruz. Ayrıca Körfez Geçişi projesi ile birlikte Yalova ve İstanbul arasındaki mesafe kısaldıkça Yalova’nın önemi daha da artacak. İle farklı sektörlerde de yatırımlar yapılacak, bu da doğal olarak istihdamı artıracaktır.” Tersaneler bölgesinin Yalova için büyük bir artı değer olduğuna vurgu yapan Becan, Avrupa’daki darboğazın geçmesi halinde müşterisi Avrupa olan tersanecilerin de işlerinin açılacağını ve tersaneler bölgesinin Yalova’yı sürükleyecek sektörlerden biri olacağını kaydetti.

TOBB Üniversitesi  için girişimler var

Yalova TSO olarak yaşlı ve engelli vatandaşlar tarafından da rahatça kullanılabilecek, fiziki şartları uygun bir hizmet binası inşasına başlamayı planladıklarını da ifade eden Becan, ayrıca kente TOBB Üniversitesi'nin bazı bölümlerinin gelmesi için de çalışmalar yürüteceklerini açıkladı. Tahsin Becan şöyle konuştu; “Mevcut belediye binasının fiziki şartlarını düzenleyerek burada TOBB Üniversitesi’nin bazı bölümlerinin açılması için TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştük. Kendisi binanın eğitime hazır hale getirilmesi halinde eğitim ve akademik kadro anlamında bize destek vereceklerini ifade ettiler. Belediye ile bu konuyu görüşmek istiyoruz. Ayrıca Yalova Üniversitesi kampüs projesi çalışmamız halen devam ediyor. Üniversiteler illerin gelişmesinde büyük katkı koyuyor. TOBB Üniversitesi de burada büyük artı sağlar.”

Gündemdeki projeler:

• 2 büyük özel liman kurulacak
• 4 OSB 2 yılda faaliyete girecek
• Termal’de 50’ye yakın arsa 49 yıllığına turizme tahsis edilecek
• İkinci yat limanı yolda

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap