8 °C

'Akdeniz'de Türk bayraklı kruvaziyerler dolaşşın'

Demirtaş: Akdeniz’de Türk bayraklı kruvaziyer gemilerinin dolaşmasını istiyoruz"

'Akdeniz'de Türk bayraklı kruvaziyerler dolaşşın'

Türkiye Kruvaziyer Platformu Yürütme Kurulu ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Akdeniz'de Türk bayraklı kruvaziyer gemilerinin sefer yapması için çalışma başlattıklarını belirtti.

Demirtaş, yaptığı açıklamada uzun bir süreden bu yana platform olarak kruvaziyer gemilere verilen hizmetlerde indirim yapılmasını istediklerini belirterek Limanlar Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle kruvaziyer gemilere, istedikleri taktirde römorkör hizmeti almayarak maliyetlerini düşürme imkanı verildiğini kaydetti.

Ankara’da Oda ve Borsa İstişare Toplantısı Yemeği’nde bir araya geldiği Başbakan Binali Yıldırım’a bu konudaki teşekkürü bizzat iletme fırsatı bulduğunu ifade eden Demirtaş, sahil sıhhiye ve fener ücretlerinin de düşürülmesi için çalışma yapılması gerektiğini bildirdi.

Demirtaş, şunları kaydetti:

"Şimdi sahil sıhhiye ve fener ücretlerinin de düşürülmesi ile birlikte gemilerin rotalarının Türkiye’de döndürülmesini sağlayabiliriz. Bunu Sayın Başbakan’a da ilettim. Şu anda bu konunun yasa meselesi olduğunu bildiren Başbakanımız, bize çalışmaya devam talimatını verdi. Türkiye büyük ve güçlü bir ülke. Artık kendi kruvaziyer şirketimizi kurarak Akdeniz’de Türk bayraklı kruvaziyer gemilerinin dolaşmasını istiyoruz. Bunu sayın Başbakan’a da söyledim. TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu da buna gücümüzün yeteceğini belirterek, ‘Ama sizin talimatınız ve desteğiniz lazım’ dedi. Diğer deniz ticaret odası başkanları da vardı. Sayın Başbakanımız bu konuya sıcak yaklaşarak; 'Siz bir çalışma yapın, biz de konuyu değerlendirelim’ dedi." 

Bu ortamda desteklerin büyük önem taşıdığını belirten Demirtaş, gemilerin Türk limanlarına yanaşmamasının en önemli nedeninin terör korkusu olduğunu ancak çok sayıda terör saldırısına maruz kalan Fransa, Belçika, ABD gibi Türkiye'nin de turizmin yoluna devam etmesi gerektiğini bildirdi.

Demirtaş, eylül ayında İspanya’nın Tenerife kentinde düzenlenecek Seatrade Med Tenerife Kruvaziyer Fuar ve Kongresine katılarak bu destekleri bizzat şirket yöneticilerine anlatacağını, gemilerin dümenlerini İzmir’e kırmalarını isteyeceğini ifade etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap