Bozkırın ortasındaki sahil kenti: Halfeti

Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesince "Sakin şehir" ağına dahil edilen ve sahil kasabasını andıran Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi, binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Güneydoğu bozkırının ortasındaki Birecik Baraj Gölü sayesinde sahil kenti görünümüne sahip Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi, bölgede yaşanan olumsuzluklara rağmen binlerce yerli ve yabancı misafiri ağırlıyor.

Birecik Barajı nedeniyle bir bölümü sular altında kalan, sakin ve huzur veren özelliğiyle Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi'nin 2013 yılında "Sakin şehir" ağına dahil ettiği Halfeti'de turizm sezonu yoğun geçiyor.
Tarihi taş evleri ve doğal güzelliği ile Güneydoğu'nun "saklı cenneti" olarak da adlandırılan ilçe, yabancı turistlerin de ilgi odağı oluyor.

Son dönemde bölgede yaşanan terör olaylarına rağmen güvenli bulunduğu için turist çeken ilçeye gelen ziyaretçiler, büyük bölümü sular altında kalan "batık kent"i tekne turuyla geziyor.

Ziyaretçiler, tur sırasında birçok medeniyete ev sahipliği yapan Rumkale'yi görme fırsatı buluyor.

İlçede su altında kalan caminin minaresi ve terk edilmiş eski yapıların bulunduğu Savaşan Mahallesi de ilgi gören yerler arasında bulunuyor. Bir kısmı su altında kalan Ulu Cami'yi de gezen ziyaretçiler, dünyada sadece ilçede yetişen "Karagül" bitkisini de görebiliyor.

"Hafta sonları 40 bin kişiye ev sahipliği yapıyoruz"

Halfeti Kent Konseyi Başkanı Nihat Özdal,   yaptığı açıklamada, doğal güzellikleri ve sakin yapısıyla Halfeti'nin her dönem görülmesi gereken bir yer olduğunu söyledi.

Özdal, bölgeye gelen ziyaretçi sayısının her hafta arttığını ifade ederek, "İlçemiz mutlaka görülmesi gereken bir yer. Özellikle hafta sonları kimi zaman 40 bin kişiye ev sahipliği yapıyoruz. Şu an yurt dışından ciddi bir ilgi var. Bölgedeki terör olayları ve sınır komşumuz Suriye'deki iç savaşa rağmen Halfeti turizm sezonunu yoğun geçiriyor. İnşallah ilerleyen sezonlarda yapılacak atılımlarla burası Türkiye'nin turizm lokomotiflerinden birini haline gelir. Herkesi buraya davet ediyoruz." dedi.

Termal turizme bayram dopingiTermal turizme bayram dopingi

 

Bu konularda ilginizi çekebilir