Çinli turistler 215 milyar dolar harcadı

Çinli turistlerin yurt dışındaki harcamaları 2015'te önceki yıla göre yüzde 53 artarak 215 milyar dolara ulaştı

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyinin (WTTC), 184 ülkede yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, geçen yıl yurt dışı seyahatlerinde en fazla harcamayı Çinli turistler gerçekleştirdi. Çinlilerin geçen yıl yaptığı harcama tutarı, önceki yıla göre yüzde 53 artarak 215 milyar dolar olarak hesaplandı. 

Çinli turistlerin yurt dışı harcamalarındaki yüzde 53'lük artışa rağmen, ülkenin turizmden elde ettiği gelirde yüzde 3 gibi sınırlı bir yükseliş oldu. Araştırmada, "Çin'de turizm için çok büyük fırsatlar bulunuyor. Bu fırsatların değerlendirilmesi, dünyanın en büyük ekonomilerinden olan ancak imalat sektörü yavaşlayan Çin'e katkı sağlayacaktır" değerlendirmesine yer verildi. 

Öte yandan, Çin Ulusal Turizm İdaresinin verilerine göre, uluslararası seyahat eden Çinlilerin sayısı geçen yıl 120 milyon kişiye ulaştı. Bu rakamın 2010 verilerine göre yüzde 500 fazla olduğu bildirildi. 

Çinli turistlerin en çok tercih ettiği 10 ülke ise Japonya, Tayland, Güney Kore, ABD, Singapur, Avustralya, Rusya, Endonezya, Yeni Zelanda ve Birleşik Kırallık şeklinde sıralandı.

Etiketler