Endonezyalıların yeni tatil rotası Türkiye

Türkiye'ye gelen Endonezyalı turist sayısı, bu yılın ilk 4 ayında 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 97,28 artarak 33 bin 659 oldu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Güneydoğu Asyalı turistin son dönemde Türkiye'ye artan ilgisinde, 250 milyonu aşkın nüfusuyla Endonezya dikkati çekiyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'ye gelen Endonezyalı turist sayısı, bu yılın ilk 4 ayında 2016'nın aynı dönemine kıyasla yüzde 97,28 artarak 33 bin 659 oldu.

Endonezya'dan gelen ziyaretçilerin Türkiye'de en çok giriş yaptığı 4 kent İstanbul, Muğla, Antalya ve Aydın şeklinde sıralandı.

Endonezya'nın Ankara Büyükelçiliği'nden alınan bilgiye göre de umre için Suudi Arabistan'a giden Endonezyalılar, umre sonrası Türkiye'nin tarihi ve turistik mekanlarını ziyaret ediyor.

Endonezyalılar, ülkelerine Türkiye aktarmalı olarak dönüş yapıyor.

"Oteller çok ciddi fiyat kırdı"

 Endonezyalı umre yolcusu THY'yi tercih ediyor

Türk Hava Yolları (THY) aracılığıyla Endonezya'dan gelen yolcu sayısı, geçen yıl 2015'e göre yüzde 34,3 artışla 83 bin 909 olarak gerçekleşti.

1 Ocak-15 Nisan 2016'da Endonezya'dan 32 bin 80 yolcuyu Türkiye'ye taşıyan THY, geçen yıl iki ülke arasında 365 uçuş gerçekleştirdi.

THY yetkilileri, 3 Eylül 2010'da İstanbul-Singapur-Jakarta-İstanbul olarak icra edilmeye başlayan aktarmalı uçuşların, Mayıs 2015 itibariyle İstanbul-Jakarta-İstanbul olarak direkt uçuşa döndüğünü bildirdi.

Bölgede büyük potansiyel olarak ortaya çıkan umre yolcusunun THY'yi tercih etmesinin yolcu sayısı ve doluluk oranlarına olumlu katkı sağladığını kaydeden yetkililer, yoğun talep karşısında sefer sayısının günlük ikiye çıkarılması yönünde çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.