14 °C

'Şehzadeler şehri'nde 650 bin turist hedefi

"UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi"ne alınan Amasya'da bu yıl 650 bin turistin konuk edilmesi amaçlanıyor.

'Şehzadeler şehri'nde 650 bin turist hedefi

Barındırdığı tarihi ve kültürel değerleriyle "UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi"ne alınan, Osmanlı şehzadelerinden birçoğunun ilk eğitimini aldığı yer olması dolayısıyla "Şehzadeler şehri" adıyla anılan Amasya'da bu yıl 650 bin turistin ağırlanması hedefleniyor.

Harşena Dağı, Pontus Kral Kaya Mezarları, Yalıboyu Evleri ile ziyaretçilerini etkileyen Amasya'nın termal, trekking ve av turizmiyle öne çıkarak turizmde marka kent olma hedefi bulunuyor.

Amasya Valisi Salih Işık bu yıl 650 bin turist bekledikleri "Şehzadeler şehri"ne 2023 yılında 1 milyon turist ağırlamayı hedeflediklerini söyledi.

Amasya'nın 7 bin 500 yıllık tarihi bulunan, 17 uygarlığa ev sahipliği yapmış bir şehir olduğunu vurgulayan Işık, hedeflerine ulaşmak için kentin kültür, termal, doğa ve av turizmiyle öne çıkması yönünde çalışmaları hızlandırdıklarını anlattı.

2016'da 500 bin turist

Vali Işık, Amasya'nın tarihi ve kültürel güzelliklerini turizme kazandırmak için ciddi çalışmalar yapıldığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"2002 yılından itibaren şehre gelen turist sayısına baktığımızda ciddi bir artış olduğunu gözlemliyoruz. 2002 yılında 90 bin olan turist sayısı, 2016 yılında 500 bini buldu. Geçen yıl ülkemizdeki şehirler turist sayısında gerileme yaşarken, Amasya ziyaretçi sayısını korudu. 2017 yılının ilk 4 ayında şehrimizi 90 bin turist ziyaret etti. Yıl sonuna kadar şehrimizde 650 bin turisti ağırlamayı hedefliyoruz."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.