5 °C

Turizmci ihracatçıdan çok kazandı

Turizm sektöründen elde edilen gelirin ihracat gelirine oranı yüzde 21,2'ye ulaştı

Turizmci ihracatçıdan çok kazandı

ANKARA - Geçen yıl 151, 8 milyar dolarlık ihracatın gerçekleştirildiği Türkiye'de aynı dönemde turizm geliri de 32,3 milyar dolara yükseldi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nce (AKTOB) hazırlanan şubat ayı raporundan derlenilen bilgilere göre, turizmden elde edilen gelirin ihracat gelirine oranı yüzde 21,2 oldu.  

Diğer yandan turizm, en büyük ihracatçı sektörlerin de geride bırakıldığı önemli bir yıl geçirdi. Türkiye'nin en büyük ihracat sektörü olan imalat sanayi, 2013'te 141 milyar dolarlık satış yaptı.  

Bu sektörde yer alan alt sektörlerde ise en iyi performansı 18 milyar dolarla motorlu kara taşıtları alırken turizm tüm imalat alt sektörlerinden daha iyi performans gösterdi.

En büyük 5 ihracat alanı ve turizm sektörü rakamları ise şu şekilde:

   Sektör             İhracatı  
 
   İmalat sanayi   141,4  
 
   Turizm geliri   32,3  
 
   Motorlu kara taşıtları   18,2  
 
   Ana metal sanayi   17,5  
 
   Tekstil ürünleri   14,8  
 
   Giyim eşyası   12,7

[PAGE]

Türkiye'nin elde ettiği turizm geliri % 11.40 arttı

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Geçen yılın hem turist sayısındaki artış hem de turizm gelirleri açısından oldukça verimli bir yıl olduğunu ifade eden Çelik, Türkiye'nin elde ettiği turizm gelirinin bir önceki yıla göre yüzde 11,40 artarak 32,3 milyar dolara ulaştığını hatırlattı.  

Turizm gelirlerinin Türkiye ekonomisine çok ciddi katkı sağladığını belirten Çelik, şöyle konuştu:

"Bu katkıyı bu sene ve bundan sonraki senelerde de arttırmak istiyoruz. Yapacağımız başarılı tanıtım kampanyaları ve sektöre sağlayacağımız teşviklerle, turizmde hedeflediğimiz hareketlilik ve gelir seviyelerine kısa sürede ulaşmayı ümit ediyoruz. Ülkemizin dünyada deniz-kum-güneş olarak sadece kıyı turizmi ile değil, termal, kış, kültür, golf, yayla turizmi gibi alternatif turizm türleriyle de bir cennet diyarı olduğunun farkındalığını yaratacağız. Türkiye, bugün dünya turizmine yön veren ülkeler arasındadır. Turizm gelirlerinin artırılması için sektör temsilcileri, turizm dernek ve örgütleri ile birlikte hareket ederek ülkemizin potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz."  

19 bin kişiye ekmek kapısı açılacak

Turizm sektörü, tamamen yeni yatırım çalışmalarını planlayan 393 proje için 2013'te 2,5 milyar dolarlık teşvik aldı. Bu projeler içinde 325 yeni yatırım planı da 2,2 milyar dolarlık bütçe payına sahip.

Yeni yatırımlar için ayrılan her 100 doların 25 doları Antalya'da harcanacak. Turizmin göz bebeği Antalya'da 41 yeni tesis için öngörülen bütçe 550 milyon dolar.

Bu bütçeyle yaklaşık 21 bin yeni yatak elde edilirken 5 bin 500 kişi de istihdam edilecek. Diğer yandan, özel sektörün, yeni yatırımlar için harcayacağı her 100 doların 20 doları da İstanbul'a ayrılmış durumda.

Yeni yatırımlar için 460 milyon dolar ayıran İstanbul'daki yatırımcı böylece yaklaşık 15 bin yeni yatak ile 3 bin 500 kişiye iş kapısı açacak.  

[PAGE]

En fazla yeni yatırım 3 yıldızlı tesis

Öte yandan tamamen yeni yatırımlarda, 3 yıldızlı tesisler, 4 yıldızlı tesisleri geride bırakarak ilk sıraya yerleşti. 2013'te ilk sırayı yüzde 34,7 ile 3 yıldızlı tesisler alırken onu yüzde 32 ile 4 ve yüzde 17 ile 5 yıldızlı tesisler izledi.

Butik oteller de yaklaşık yüzde 13'lük paya ulaştı. 2013'te alınan teşviklerle toplamda 19 bin kişiye ekmek kapısı da açılmış olacak. Bu iş imkanlarının da yüzde 48'i Antalya ve İstanbul'da ortaya çıkacak.

   İller        Pay %  
 
   Antalya   25,0  
 
   İstanbul   20,0  
 
   Muğla   5,7  
 
   Aydın   4,5  
 
   Konya   3,5  
 
   Adana   3,0  
 
   Afyonkarahisar   2,5  
 
   Kayseri   2,3  
 
   İzmir   2,2  
 
   Mersin   2,2  
 
   Hatay   2,2  
 
   Samsun   2,2  
 
   Balıkesir   2,0  
 
   Diğer 47 il   22,7  
 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.