Turizmde 2017 geçen yıldan iyi olacak

Turizm Bakanı Avcı turizmde ciddi bir toparlanmanın olduğunu ve 2017'nin geçen yıldan iyi geçeceğini söyledi.

Reuters
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Rusya pazarında ciddi bir toparlanma gözlenen turizm sektöründe bu yılın 2016'dan daha iyi geçeceğini belirterek; Türkiye'nin bugüne kadar yeterince eğilmediği pazarlar başta olmak üzere, yurtdışına yönelik kampanyaları da önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıkladığı son verilere göre, 2016 Ocak-Kasım döneminde Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 30.85 azalışla 24.05 milyon kişi oldu. 21. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) açılışında yaptığı açıklamada Avcı, "2016 boyunca terörden olumsuz olarak etkilendik... İnşallah önümüzdeki yıllarda bunun etkilerinin gittikçe daha azaldığını göreceğiz. Sektörümüz bu konuda ciddi bir sınav verdi 2016 boyunca. Bütün olumsuz şartlara rağmen hizmet kalitesini düşürmemek için olağanüstü bir gayret gösterdi. İnşallah 2017, 2016'dan daha güzel olacak. 2018, 2017'den daha güzel olacak." dedi.

Türkiye en düşük doluluk oranına sahip ülke oldu

Türkiye Otelciler Birliği'nin (TÜROB) açıklamasına göre, Türkiye 2016 genelinde yüzde 50.8 doluluk ile tüm Avrupa'da en düşük doluluk oranına sahip ülke oldu. Türkiye, oda gelirlerinde de Avrupa ülkeleri arasında en sert düşüşü yaşadı. Turizm sektörüne yönelik çeşitli çalışma ve kampanyalar yapılacağını belirten Avcı, "Onları da önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Ama en azından şimdiden şunu söyleyebilirim; Rusya pazarında ciddi bir toparlanma söz konusu. Her şeye rağmen Rusya pazarında ciddi bir iyileşme görüyoruz" dedi ve ekledi: "İnşallah aynı şekilde Avrupa pazarında da Almanya’da da İngiltere'de de... Pazarımızın genişlemesi için bugüne kadar yeterince faaliyet göstermediğimiz pazarlarda da tanıtım faaliyetlerine ağırlık vererek, Japonya'yı, Çin'i, Hindistan'ı, Arap ülkelerini, Kuzey Afrika'yı, Güney Amerika'yı da işin içine katacak genişlikte bir tanıtım kampanyasını birlikte planlıyor ve yürütüyoruz."

Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizinin ardından bu ülkeden gelen ziyaretçi sayısı 2016 ilk 11 ayda yüzde 77.3 düşüş kaydetti.

Fuarın açılışında yer alan Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb Rifai de, Türkiye'ye seyahat etme çağrısında bulunarak, "Türkiye'ye seyahat etmek, terörizme verilecek en iyi yanıttır. Kimin ajandasına, kimin hayatına etki ettiğimizi görmek için Türkiye'ye seyahat etmeye devam etmeliyiz ki teröre ancak böyle yanıt verebiliriz" dedi.