200 bininci kamyonu hattan indirdi

Ford Trucks kamyon ve çekicilerinin üretildiği Eskişehir İnönü Fabrikası’nda 200 bininci kamyon törenle hattan indirildi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ford Otosan, Ford Trucks kamyon ve çekicilerini ürettiği Eskişehir İnönü Fabrikası’nda 200 bininci kamyonu törenle hattan indirdi.

Törende bir konuşma yapan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ford’un ağır ticari araç üretim ve mühendislik merkezi olarak bugün 7. neslini ürettikleri ağır ticari araç serisinin yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da büyük talep gördüğünü belirtti. 

Rus deviyle birlikte üretim kararı

Üretilen kamyonları 50 ülkeye ihraç ettiklerini, ancak son iki yıldır uluslararası önemli anlaşmalara da imza atarak, mühendisliği de ihraç etmeye başladıklarını vurgulayan Yenigün, şöyle devam etti:

"Global Kamyon stratejimiz doğrultusunda, ağır ticari araç pazarında global bir oyuncu olma yönünde attığımız adımları sıklaştırdık. Önce, 2011 tarihinde Brezilya ile ortak parça üretimi konusunda işbirliği yaptık. 2013 yılında, dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin’e önce Ecotorq motor teknolojimiz için ardından 2014’te kamyon şasi ve kabin lisansı vererek, bir ilke imza attık. Bununla yetinmedik, geçtiğimiz hafta, Rusya’da Ford Trucks markasıyla kamyon üretim işine girdik. Rusya’nın en büyük otomotiv üreticilerinden Avtotor Holding ile üretim işbirliği mutabakat anlaşması imzaladık ve hızla Rusya’da üretime başladık. İşimizle gurur duyuyoruz."

Yenigün, bayi yapılanmasının Türkiye’de ve yurt dışında büyümesini sürdürdüğünü ifade etti.

2014 yılı içerisinde, Türkiye’deki büyüme hamlelerine bayilerin yaptığı toplam yatırımlarla devam ettiklerini bildiren Yenigün, satıştan servise, yedek parçadan ikinci ele tüm hizmetleri bir arada sundukları 25 adet 4S bayisinin açılışını yaptıklarını aktardı.

Yenigün, büyümelerini Ford Trucks’ın Ortadoğu Bölgesi’nde faaliyete geçen ofisi ve tesis yapılanması ile sürdürdüklerini dile getirdi.

Yüzde yüz yerli motor

İnönü Fabrikası’nın sadece kamyon üretimi ile sınırlı olmadığını, motor ve aktarma organları üretimi ile de önemi olduğunu anlatan Yenigün, şunları kaydetti:

"79 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyet gösteren fabrikamız yıllık olarak 15 bin adet kamyon, 66 bin adet motor ve 140 bin aktarma organı üretim kapasitesine sahip. İnönü Fabrikası’nda kuruluşundan bu yana toplam 200 bin adet kamyon ve çekici, 800 bin adet üzerinde motor, 1 milyon adedin üzerinde aks ve yaklaşık 400 bin adet şanzıman ürettik. İnönü fabrikamızda Transit için ürettiğimiz 2.2 lt Duratorq TDCi motorların yanı sıra, kamyonlarımız için Euro5 normlarına uygun, çevre dostu Ecotorq motor tiplerinin üretimini de yapıyoruz. 7,3 lt ve 9 lt. silindir hacminde 260PS/320PS/380PS güce sahip Ecotorq motorlarımız yüzde yüz Türk işgücüyle yüzde yüz yerli üretim ürünü. Türkiye’nin kendi markasıyla kendi motorunu üreten tek kamyon markası olarak yüzde 70 yerlilik oranımız ile Türkiye ekonomisine de yüksek katma değer sağlamaya devam ediyoruz."

Bu konularda ilginizi çekebilir