13 °C

400 milyon liralık yatırımla İzmir’de kalıcı olmaya gitti

Dap Yapı, İstanbul dışındaki ilk projesini İzmir’de hayata geçiriyor. 30 katlı iki kuleden oluşan 400 milyon liralık projede 707 konut ve ve alt katında çarşı yer alacak. Projeye 13 bin 500 ön talep geldi.

400 milyon liralık yatırımla İzmir’de kalıcı olmaya gitti

Leyla İLHAN

Bugüne kadar İstanbul’da pek çok markalı proje geliştiren Dap Yapı rotasını İzmir’e çevirdi. İzmir’deki ilk projesini 400 milyon liralık yatırımla hayata geçirecek olan Dap Yapı, projeye kısa zamanda 13 bin 500 talep aldı.

Dün gayrimenkul editörleriyle yaptığı basın toplantısında konuşan Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, İzmir-İstanbul otoban projesinin tamamlanmasıyla birlikte iki kent arasındaki mesafenin 3.5 saate ineceğini, bunun da İzmir’in gelişimini çok hızlandıracağını belirtti. İstanbul’un artık göç veren bir şehir haline geldiğini İzmir’in ise göç almaya devam ettiğini ifade eden Yılmaz, “İzmir’in kötü olan yapı stokunun da değişmesiyle birlikte kentteki gayrimenkul fiyatları çok hızlı artmaya devam edecek. Şu anda iyi projelerde metrekare fiyatları 8-9 bin TL civarında. 2 yıl sonra ise İzmir’de iyi projelerde 10 bin TL’nin altında ev bulmak mümkün olmayacak.10 yıl içinde ise fiyatlar İstanbul'u geçecek” dedi.

İzmir’in yerel mimarisinden esinlendi

İzmir’de Bornova ve Konak arasında yapacakları projelerinin 30 katlı 2 kuleden oluştuğunu kaydeden Ziya Yılmaz, hasılat paylaşım modeliyle yaptıkları projelerinin denize yürüyüş mesafesinde olduğunu söyledi. İstanbul’daki Validebağ Konakları’nda olduğu gibi İzmir’de de yerel mimariden esinlendiklerini anlatan Yılmaz şöyle konuştu: “İzmir’de de İzmirlilerin sevebileceği bir proje olsun istedik. Bu nedenle İzmir’in yerel mimarisine hakim balkon ve geniş terasları modernize ederek genellikle balkonlu teraslı bir proje yaptık.”

707 konutun bulunduğu projenin altında bir çarşı olacağını aktaran Yılmaz, “İstanbul’da nasıl kalıcıysak İzmir’de de kalıcı olmaya gidiyoruz. İzmir'in geleceği parlak” dedi.

Adalar manzaralı AVM tamamlanıyor

“Dünyanın En İyi Yapı Geliştirme” projesi seçilen İstMarina’nın, AVM etabını teslim etmeye hazırlandıklarını, AVM’nin yıl sonunda hayata geçeceğini aktaran Ziya Yılmaz, “İstMarina AVM özellikleri, lokasyonu ve manzarasıyla Anadolu Yakası’nın yeni buluşma noktası olacak. Yerli ve yabancı markaların hizmet vereceği İst- Marina AVM, kafe ve restoranları ile de en başta Kartal’a ve bölgeye çok şey katacak. Denize 700 metre cepheli olan AVM’ye markalardan talep yüksek. Şu anda yüzde 75 doluluğa ulaşmış durumdayız” diye konuştu.

İstMarina’da sadece yol ve kavşaklar için 45 milyon TL yatırım yaptıklarını belirten Yılmaz; “Projenin yol ve kavşakları için 30 milyon TL harcama yapılmıştı. Yol ve kavşaklarda 15 milyon TL ilave yatırımımız oldu. 45 milyon TL’yi bulan yol ve kavşak harcamasıyla İstMarina’nın ne denli değerli bir proje olduğunu bir kez daha görebiliyoruz. İstMarina’da 2 bin kişinin ibadet edebileceği bir cami, 30 bin metrekare alana sahip Acıbadem Hastanesi ve 10 bin metrekarelik Mektebim Koleji’nin yer alacağı okul da hizmete sunulacak” şeklinde konuştu.

Türkiye'de talep rekoru kıracağız

Ön talep toplamaya başladıkları projede hali hazırda 13 bin 500 talep aldıklarını söyleyen Ziya Yılmaz, “Talep toplamaya başlayınca günde 300 hatta 1000’e yakın talep alıyoruz. Sektörün en büyük talebini bu projede aldık” diye konuştu. İzmirlilerin ilgisinden oldukça memnun olduklarını belirten Yılmaz, İzmir projelerine başta İstanbullular olmak üzere başka şehirlerden de talep geldiğini kaydetti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.