8 °C

45 metrelik 'Aquarius' Venedik'te 2 ödül aldı

Mengi Yay Yatçılık A.Ş.'nin ürettiği 45 metre boyundaki Aquarius, Yacht and Aviation Avards'da dış tasarım ve iç tasarım olarak iki ayrı dalda ödül kazandı.

45 metrelik 'Aquarius' Venedik'te 2 ödül aldı

Türkiye'nin en köklü yat üreticilerinden biri olan Mengi Yay Yatçılık A.Ş.'nin Tuzla İstanbul'daki tersanesinde Türk işçisi ve mühendisinin emeğiyle üretilen 45 metre boyundaki Aquarius, dünyanın en prestijli ödüllerinden 'Yacht and Aviation Avards'da yat branşında dış tasarım ve iç tasarım olarak iki ayrı dalda ödül aldı.

Venedik'te Hotel Cipriani'de düzenlenen ödül gecesinde Mengi Yay A.Ş. adına ödülü Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Mengi aldı. Mengi Yay kalitesine inanarak, güvenerek tekneyi sipariş eden firmaya, Mengi Yay ortaklarına, tüm çalışanlarına ve Design Et Al organizasyonuna teşekkür eden Mengi, 'Modern motoryatlar arasında dünyanın en iyi lamine epoxi ağaç konstrüksiyon motoryatı olduğu kabul edilen Aquarius'un bu ödüle layık görülmesini sürpriz olarak karşılamadığını' söyledi. Mengi, önümüzdeki günlerde dünyaca ünlü tasarımcıların imzasını taşıyacak olan 36, 42 ve 48 metre yeni seri tasarımlarında müjdesini verdi. Aquarius'un iç tasarımını yapan Türk tasarım firması 'Autoban Mimarlık' da yatın iç tasarım ödülüne layık görüldü.

Okyanusu geçebilecek güç ve menzile sahip Hollandalı ünlü mühendis Ginton'un su altı gövde mühendisliğini yaptığı 45 metre boyunda RINA Charter klas sertifikalı, konforlu bir şekilde 17 knot hıza ulaşabilen Aquarius'un, bu ebat teknelerde tender garajı olarak kullanılan alanı, kıç tarafta açılan 3 kapak yardımı ile 38 m2'den 54 m'ye genişleyen beach alanına çevirerek teknede misafirleri denizle buluşturması, gövdede açılan kapak sayesinde Tender, oyuncak, dalış balıkçılık vb malzemelerin depolanması ve tekne ikmalinin tekne sahibinin ve yolcuların konforunu bozmadan yapılmasını sağlayan tasarımı, dış tasarım ödülünü almasında etkili oldu. Konforlu ve farklı tasarımlı, sabit balkonlu Master kamarası, 4 misafir kamarası, geniş, ferah ve çepeçevre camları sayesinde aydınlık salonu, fonksiyonel ve elit tasarımlı merdivenleri ise iç tasarım ödülüyle taçlandırıldı.

Aquarius, tüm alanlarda kullanılan yüksek standartlarda ses ve titreşim izolasyonu sayesinde 'Comfort Class' sertifikasını aldı. Bu sertifikaya sahip, Türkiye'nin ilk, Avrupanın 2. teknesi olan Aquarius, 33 bin litre yakıt ile 12 knot hızda 2200 mile ve 8 knot hızda 4000 mile ulaşabilme kapasitesine sahip. İki ödüllü motoryat, benzer yakıt kapasiteli tekneler arasında okyanus geçebilecek menzile sahip bir kaç motoryattan biri sayılıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.