Assan Alüminyum'dan 800 milyon dolarlık yatırım

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Kibar, "Türkiye'de olmayan bir iki faaliyet sahasında önemli bir yatırım için kısa bir zaman önce ilgili bakanla konuştuk. Bu yatırımı alüminyum sektöründe düşünüyoruz" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, şu anda alüminyum sektöründe önemli bir yatırımla ilgili Ankara ile bazı görüşmelerde bulunduklarını aktararak, "Yatırımı yaptığımız zaman başlangıçta 650 milyon dolar, daha sonra 150 milyon dolarla iki fazda olmak üzere toplam yatırım tutarı 800 milyon doları bulacak. Yatırım için yerimiz hazır, Karasu'da yapacağız. Bu yatırımla ilgili istişarelerimiz var. Müzakerelerimiz devam ediyor. Seçim sonrası başlarız yatırıma" dedi. 

AA muhabirinin sektöre ilişkin sorularını yanıtlayan Kibar, yakın gelecekteki yatırım planları hakkında açıklamalarda bulundu.  

Kibar, İzmit'teki Hyundai Assan fabrikasının yasal çalışma saatleri çerçevesinde mevcut kapasitesini 215 - 220 bin seviyelerine ulaştırdıklarını belirterek, yaptıkları program doğrultusunda bu yıl içinde  i10 ve i20 üreteceklerini, bunların yanı sıra i20'nin Coupe versiyonunu da üretime dahil ederek toplam bölge pazarlarının talebine hitap edeceklerini söyledi. 

Otomotiv sektöründe modellerin belirli zaman dilimlerinde eskidiğini ve onların yerine yeni modellerin koyulmasının icap ettiğini anlatan Kibar, "Muhtemelen önümüzdeki yılın başında bir başka ürünümüz olacak. Onu şu anda açıklamıyoruz. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde düşünülüyor. Bu yeni ürün de mevcut toplam üretim kapasitemizin içinde olacak" diye konuştu.  

Kibar, mevcut kapasitelerinde ne kadarlık bir artırıma gidileceği konusunda bazı çalışmalar yaptıklarını aktararak, şu anda nihai bir noktaya gelmediklerini ifade etti. 

Üretim devam ederken belirli bir kısmını kapasite olarak ilave etme ve ekonomik ölçü oluşturacak yeni bir platform seçeneklerinden hangisinin daha anlamlı olduğu üzerinde düşünüldüğünü dile getiren Kibar, şunları kaydetti: 

"Mevcut fabrikanın dışında yeni bir fabrika da olabilir. Değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Bunun kararını daha vermedik. Mevcut fabrikamız Hyundai'nin global tesisleri arasında 3'üncü en iyi kaliteli üretim yapan tesis olarak seçildi. Global üretim platformları arasında tepeye çıkmayı arzu ediyoruz. 2016 yılının ilk çeyreğinde üretimine başlayacağımız yeni model, mevcut kapasitemizin içinde gelir. Bu yeni ürünle kapasitemiz zorlanır. Yeni bir tesis talebini daha da ön plana çıkartan unsur olur.  

Hassasiyetle üzerinde durduğumuz bir konu var; biz neyi yapma kararını verdiysek, onu yapıyoruz. Hiçbir zaman da yapacağımız dediğimiz şeyi yapmadığımız olmadı. Yalanla, hurdayla uğraşmıyoruz. Kaç kişi 'Yatırım yapacağız' diye ortaya çıktı, bunun pazarlamasını yaptı. Biz öyle yapmıyoruz. Mevcut tesis yetmiyor, ilavesi için çalışma yapıyoruz. Bunu söylüyoruz. Yeni gelecek modelin üretim adedi aşağı yukarı 30-40 bin olacak. Fabrikamızın kapasitesini yüzde 100 dolduracak şekilde çalışacağız." 

"Faizin şu ya da bu olması yatırımın önünde bir engel değil" 

Ali Kibar, ülkeye duydukları güvenden dolayı sürekli yatırım yaptıklarına işaret ederek, Assan Alüminyum'da yıllık kapasiteye 6 binden başladıklarını, bugün 260 bin tona ulaştıklarını anlattı. 

Assan Alüminyum'un Avrupa'nın 5. büyük şirketi haline geldiğine dikkati çeken Kibar, "Neyle geldi? Ülkeye güvenimizden inancımızdan. Her kurum, her yatırımcı aynı kesitten bakmıyor olabilir ama biz ülkeye her zaman güvendik. Onun için yatırımlarımızı ağırlıklı olarak ülkemize yaptık" ifadelerini kullandı. 

800 milyon dolarlık yeni yatırım 

Kibar, şu anda önemli yatırımlarıyla ilgili de Ankara ile bazı görüşmeleri olduğu bilgisini vererek, şöyle devam etti: 

"Türkiye'de olmayan bir iki faaliyet sahasında önemli bir yatırım için kısa bir zaman önce ilgili bakanla konuştuk. Bu yatırımı alüminyum sektöründe düşünüyoruz. Türkiye'de olmayan, savunma sanayine hassas sanayilere, makine ana sanayinin ihtiyacına, gemicilik, denizaltı, otomotiv gövde sacı ve ham maddesi üretebilecek şekildeki önemli bir yatırım planlıyoruz. Bu yatırımın miktarı 650 milyon doların üzerinde olacak. 'Bize ne verirsiniz?' diye konuşuyoruz. Yabancı yatırımcıya her şeyi veriyorlar. Bizim yerimiz de lokasyonumuz da aşağı yukarı belli. Bu yatırım, ithal ettiğimiz ürünlerin tamamen ikamesini hedefliyor. Bu yatırımı yaptığımız zaman başlangıçta 650 milyon dolar, daha sonra 150 milyon dolarla iki fazda yatırım tutarı 800 milyon doları bulacak. Yatırım için yerimiz de hazır, Karasu'da yapacağız. Bu yatırımla ilgili istişarelerimiz var. Müzakerelerimiz devam ediyor. Seçim sonrası başlarız yatırıma." 

Kibar, son zamanlarda dolar/TL'deki harekete ilişkin değerlendirmelerde de bulunarak, kur üzerindeki hızlı hareketlerin reel sektörü daha fazla rahatsız edeceğini öne sürdü. 

Mümkün olduğunca istikrarlı bir kurun, herkes için tercih edilen bir unsur olduğuna dikkati çeken Kibar, "Biz sanayici için, istikrarlı kur daha önemli. Eğer yatırımın, yatırımcı için fizibil (yapılabilir) ise yatırımcı yüksek faize de düşük faize de o yatırımı yapar. Faizin şu ya da bu olması yatırımın önünde bir engel değil. O yatırımı yapmaya niyetli olan adam, yatırımı yapacaksa her halükarda yapar" şeklinde konuştu. 

Bu konularda ilginizi çekebilir