6 °C

Boya ustaları belge için DYO'nun kapısını çalacak

Belirli iş kollarında 2015 yılı itibariyle alınması zorunlu hale getirilecek Mesleki Yeterlilik Belgesi için DYO harekete geçti. DYO, boya ustaları için TÜRKAK veMesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olarak belgelendirme yapacak.

Boya ustaları belge için DYO'nun kapısını çalacak

SERCAN AKINCI

İSTANBUL - Önümüzdeki yıl itibariyle belirli iş kollarında çalışanların almasının zorunlu hale getirilmesi planlanan Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olmak isteyen boya ustaları DYO’nun kapısını çalacak. DYO, Türkiye çapındaki 35 bin civarındaki boya ustasının Mesleki Yeterlilik Belgesi almalarının önünü açacak önemli bir adım attı. TS-EN ISO/IEC 17024 Standardı kapsamında Türk Akreditasyon Kurumu’ndan akredite edilerek Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilmiş DYO Akademi Belgelendirme Bölümü 350 lira+ KDV ücretle girilecek sınavlarda başarılı olan boya ustalarına belge verecek. Belgelendirmeye hak kazanma sürecini anlatan DYO Genel Müdürü Serdar Oran, “Yürütülen çalışmalar kapsamında hazırlıklarımızı tamamlayarak öncelikle TS EN ISO/IEC 17024 standardı şartlarına uygun MYK11UY0023-3 Ulusal Yeterliliği kapsamında Mesleki Yeterlilik Belgesi vermek üzere Türk Akreditasyon Kurumu’ndan (TÜRKAK) Akreditasyon Sertifikasını aldık. Ardından Mesleki Yeterlilik Kurumu’na yaptığı yetkilendirme başvurusu da kabul edilerek, inşaat boyacılarına yönelik ulusal yeterliliklere dayalı sınav ve belgelendirme yapma konusunda resmen yetkilendirildi ve bu alanda ülkemizdeki 21’inci kuruluş olduk” dedi. 
Belgeli işçiye devlet desteği var 

DYO Akademi Belgelendirme Bölümü bundan böyle teorik ve uygulama olmak üzere iki aşamadan oluşan sınavları geçerek mesleki becerilerini ve yeterliliklerini ispatlayan inşaat boyacılarının, MYK onaylı Mesleki Yeterlilik Belgesi kazanmalarını sağlayacak. Belgeyi alan bir usta 5 yıl sonra tekrardan sınava katılmak ve başarılı olmak zorunda. Mesleki Yeterlilik Belgesi, boya ustalarına da büyük avantajlar sunuyor. İnşaat sektöründe çalışanlar için bu belgenin alınması 2015’te yasal olarak zorunlu hale gelecek. Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip bir kişiyi işe alan işverenin, prim işveren payını 48 aydan 54 aya kadar devlet karşılıyor. Çalışırken bu belgeyi alanların sigorta primlerini de 12 ay boyunca yine devlet ödüyor. İnşaat sektöründe özellikle de devlet ihalelerinde bu belge zorunlu olarak aranıyor. Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan işçi çalıştıran işveren para cezaları ile karşı karşıya. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bu cezaların uygulanması konusunda ciddi yaptırımlar gelmesi bekleniyor.

Tarafsızlık için kayıtlı denetim olacak 

Boya ustalarının belgelendirilmesi çalışmalarında önümüzdeki dönemde öncelikle 500 kişiye ulaşmayı hedefl ediklerini kaydeden DYO Genel Müdürü Serdar Oran, kendilerinin 6 yıldır boya ustalarını ücretsiz olarak eğittiklerini ifade etti. Buna karşın sınava girecek kişilerin eğitim alma zorunluluğu bulunmadığına dikkat çeken Oran, şunları söyledi: “Yasanın 2015’te devreye girmesinin ardından talebin patlamasını bekliyoruz. Sanayici olarak belge veren sadece biz varız. Sınavlarda tarafsızlığın sağlanması için kamera kayıtlarıyla denetim olacak. Sınavı geçemeyenler ise mecburen eğitim almak zorunda kalacaklar. Sınavlar 2 aşamalı olacak."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.