Brisa geçen yıl 1,7 milyar lira ciro elde etti

Brisa Genel Müdürü Bayman, Brisa'nın kuruluşundan bu yana yaklaşık 920 milyon dolar yatırım gerçekleştirdiğini açıkladı

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Brisa'nın 2014 yılı cirosu 1 milyar 693 milyon lira olarak gerçekleşti. 

Brisa'dan yapılan açıklamaya göre, şirket, pazar payıyla birlikte 2014 yılı brüt kar, Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar (FAVÖK), faaliyet karı ve net kar marjını artırdı. 

Brisa, ocak-aralık 2014 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre satış gelirini yüzde 14 artışla 1 milyar 693 milyon liraya çıkardı. Şirketin aynı dönemde net dönem karı ise yüzde 29 artarak 186 milyon lira olarak gerçekleşti. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, Brisa'nın kuruluşundan bu yana yaklaşık 920 milyon dolar yatırım gerçekleştirdiklerini belirterek, bu yatırımın yaklaşık 290 milyon dolarlık kısmının son 5 yılda İzmit üretim tesislerinde hayata geçirildiğini bildirdi. Bayman, şöyle devam etti: 

"İzmit tesislerimizde yenileme yatırımlarımız devam ederken yine 300 milyon doları, 2018 yılında devreye almayı hedeflediğimiz binek ve hafif ticari araçlar için üretim yapacak Aksaray fabrikamızda hayata geçirmeye başladık. Yeni tesisimizle İzmit'teki üretim kapasitesine ek olarak, yıllık 4,2 milyon adet bir kapasite eklemeyi ve toplam üretim kapasitemizi yüzde 30 artırmayı hedefledik." 

Brisa olarak Avrupa'nın en büyük 7 lastik üreticisi arasında olduklarını vurgulayan Bayman, şunları kaydetti: 

"2013 yılında Fortune 500 Türkiye'nin En Büyük Şirketleri sıralamasında 84. sırada, Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarının belirlendiği İSO 500 listesinde 54. sırada ve uluslararası Marka Derecelendirme Kuruluşu Brand Finance tarafından 2014 yılında gerçekleştirilen "Türkiye'nin En Değerli Markaları Araştırması"nda da 133 milyon dolarlık marka değeriyle 39. sırada yer aldık." 

Etiketler