Bursalı Egea, Meksika'da Neon olacak

Fiat Egea, Meksika’da ‘Dodge Neon’ ismiyle satılacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA-DÜNYA

Tofaş, Bursa’da düzenlediği Tedarikçi Bilgi Paylaşım Toplantısı ve Ödül Töreni’nde tedarikçileri ile bir araya geldi. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Avrupa’nın dışında Meksika pazarına da ihraç edeceğimiz Egea Sedan Dodge markası altında Neon ismiyle satışa sunulacak. Yeni pazar arayışlarımıza da ayrıca devam ediyoruz” dedi. 

Tofaş, tedarikçileri ile yıllık toplantısını gerçekleştirdi. Bursa Hilton Convention Center’da düzenlenen Tedarikçi Bilgi Paylaşım Toplantısı ve Ödül Töreni’ne; Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Satın Alma Başkanı Scott Garberding, Tofaş Satın Alma Direktörü Yüksel Öztürk, Tofaş Ar-Ge Direktörü Filippo Sesia, Haliç Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Önder Küçükerman ile Tofaş ve FCA’nın üst düzey yöneticileri ve tedarikçiler ile birlikte 500 kişinin üzerinde katılımcı yer aldı. 

Konuşmasında Tofaş’ın Türkiye’nin ihracat devlerinden biri olmasında tedarikçilerin önemini vurgulayan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “2015 hem bizim için hem de otomotiv sektörü için tarihi bir yıl oldu. Tofaş olarak sektörün üzerine çıkan bir performans sergiledik. 2015’in kasım ayında kompakt sedan modelimiz Egea’yı pazara sunduk. Sedan modelimiz Türkiye’de ve Avrupa’da büyük bir beğeni ile karşılandı. Bu başarının arkasında çok sayıda yenilik, akıllı mühendislik çözümleri ve iyi proje yönetimi olduğu kadar tedarikçilerimiz de bulunuyor. Tedarikçilerimiz Tofaş Ailesi’nin önemli fertleri arasında yer alıyor” dedi. Tofaş’ın üretim ve Ar-Ge yetkinlikleri ile yurtdışında da önemli ölçüde itibar kazandığını belirten Eroldu, “Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünyaya tanıttığımız Egea Station Wagon ve Hatchback ile hali hazırda ürettiğimiz Sedan modelleri fuarın yıldızı oldu. Bu sadece Tofaş’ın değil tedarikçilerimizle birlikte Türkiye otomotiv sektörünün de büyük bir başarısıdır. Egea projemiz, özellikle teknoloji yatırımları için hem bizi hem de tedarikçilerimizi destekleyecek önemli fırsatlar sunuyor. Avrupa’nın dışında Meksika pazarına da ihraç edeceğimiz Egea Sedan Dodge markası altında Neon ismiyle satışa sunulacak. Yeni pazar arayışlarımıza da ayrıca devam ediyoruz. Projenin üretim adet öngörülerini her geçen gün yukarı doğru revize etmekteyiz. Bu başarılı yolda uzun yıllardır bizlerle omuz omuza yürüyen tedarikçilerimiz ile birlikte hareket etmenin öneminin farkındayız” şeklinde konuştu. 

Garberding: Tedarikçiler rekabette daha güçlü olmalı’
FCA Satın Alma Başkanı Scott Garberding ise toplantıda FCA dünyasındaki gelişmeleri ve Türkiye’de tedarikçilerden beklentilerini aktaran bir konuşma gerçekleştirdi. Garberding, Türkiye’deki tedarikçilerinin global tedarikçi prensibiyle hareket edip, maliyet ve rekabetçilik avantajlarını da koruyarak, rekabette daha güçlü olmaları gerektiği mesajını verdi.

Toplantı ertesinde düzenlenen ödül töreninde Tofaş’ın Altın Seviye’de üretim yapmasında ve ürün geliştirme süreçlerinde büyük katkıları bulunan tedarikçiler ödüllendirildi. 8 ayrı kategoride 15 tedarikçi üstün performanslarıyla ödüllerin sahibi oldu.

Törende ödül kategorileri ve ödül alan şirketler:
Kalite Ödülü: Pressan, Ünver Group, YPS Otomotiv 
Yeni Ürün Devreye Alma Süreci Ödülü: Delphi Otomotiv, Opsan, Tredin 
İş Birliği Ödülü: Denso Otomotiv, Erdemir, Fompak, Karel Kalıp 
WCM Ödülü: Ermetal Otomotiv
İnovasyon Ödülü: Farplas
Tedarik Zinciri Performansı Ödülü: Mutlu Akü
Yatırım Hizmet Endirekt Malzeme Performansı Ödülü: Çetin Elektrik, Ekol Lojistik
Yedek Parça Performansı Ödülü: Erpar Otomotiv, İnci GS Yuasa