8 °C

Çatalağzı Termik Santrali'nin özelleştirilmesine onay

ÖYK Elektrik Üretim AŞ'ye (EÜAŞ) ait Çatalağzı TermikSantrali'nin varlık satışı yöntemiyle Demir Madencilik'e satışına onay verdi

Çatalağzı Termik Santrali'nin özelleştirilmesine onay

ANKARA - Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Çatalağzı Termik Santrali'nin ve santral tarafından kullanılan taşınmazların varlık satışı yöntemiyle özelleştirilmesini onayladı. 

ÖYK'nın konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre ÖYK, Çatalağzı Termik Santrali'nin ve santral tarafından kullanılan taşınmazların ihale şartnamesi çerçevesinde 351 milyon dolarla en yüksek teklifi veren Demir Madencilik Petrol Ürünleri Enerji İnşaat Liman Gemi-Yat Yapım Turizm Nakliyat Sanayi ve Ticaret AŞ'ye varlık satışı yöntemiyle satılmasına, bu şirketin sözleşmeyi imzalamaktan imtina etmesi veya diğer yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde teminatının İdare lehine irat kaydedilmesini kararlaştırdı. 

Sözleşmenin imzalanmaması veya diğer şartların yerine getirilmemesi durumunda santral ve taşınmazların 350 milyon dolara ikinci teklifi veren Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret AŞ'ye satılmasını kararlaştıran Kurul, bu şirketle de sözleşmenin imzalanmaması durumunda söz konusu satışın 325 milyon dolar ile Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ'ye yapılmasına karar verdi. 

Çatalağzı Termik Santrali ve bu santral tarafından kullanılan taşınmazların "varlık satışı" yöntemiyle özelleştirildiği ihaleye kömür sahaları dahil değil. Termik Santralinin 300 megavatlık kurulu gücü bulunuyor. 
  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.