10 °C

Çelik Halat, İtalyan şirketi satın aldı

Çelik Halat İtalya'da finansal sıkıntıda bulunan TDL'yi 7.5 milyon euroya satın aldı

Çelik Halat, İtalyan şirketi satın aldı

İSTANBUL- Çelik Halat, finansal sıkıntı içinde bulunan İtalya merkezli, tasfiye halindeki Trafileria Del Lario (TDL) şirketinin, makineleri, altyapı tesisleri, marka, patentler ve aktiflerinin 7.5 milyon euroya satın alınması için sözleşme imzaladı.
              
Çelik Halat hisseleri haber sonrası yüzde 10.6 primle tavan fiyat olan 3.13 liraya yükseldi.
 Çelik Halat'ın KAP açıklamasına göre, şirket TDL'yi İtalya'da kuracağı bir bağlı ortaklık tarafından satın alacak.
              
Sözleşmenin imzalanmasının ardından TDL, borçlarının konsolide edilmesi talebi ile sözleşme ile birlikte kendi bölgesindeki mahkemeye bir konkordato planı sunacak.
              
Konkordato planı sonuçlanıncaya kadar geçecek süre içerisinde, TDL'nin mevcut tesislerinde üretim yapılabilmesi amacı ile TDL ile  yıllık 240,000 euro kira bedeli üzerinden 3 yıl süreli bir tesis kiralama protokolü imzalandı.
              
Bu kapsamda ödenecek kira tutarları, konkordato planının yasal olarak onaylanmasını takiben 7.5 milyon euro tutarındaki satın alma bedelinden düşülecek. Kira bedelleri aylık eşit taksitler halinde ödenecek.
              
Satın alım işleminin gerçekleşmesi ve kira protokolünün geçerli olması için, sözleşmede belirtilen ön şartların sağlanması gerektiğini belirten Çelik Halat, aksi takdirde satın alım işleminin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.