10 °C

Çilek, 2015'te yüzde 30 büyüme hedefliyor

2015 yılında yüzde 6 orannında bir büyüme bekleyen Çilek Mobilya, 50 yeni mağaza hedefliyor

Çilek, 2015'te yüzde 30 büyüme hedefliyor

Çilek Mobilya, 2015 yılında 10 milyon lira yatırım yaparak yurt içinde ve yurt dışında toplam 50 yeni mağaza açmayı hedefliyor. 

Çilek Mobilya'dan yapılan açıklamaya göre, 5 kıtada 66 ülke ve 444 satış noktasıyla hizmet veren şirket, 2015'te mağazalaşmaya ve yatırımlarına devam ederek yüzde 30 büyümek istiyor. 

Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çilek, mobilya sektörünün ve Çilek Mobilya'nın 2014 yılını değerlendirdi ve 2015 yılı planlarını anlattı. Sektörün 2014 yılında bir duraklama evresine girdiğini belirten Çilek, kredi kartına yapılan taksit kısıtlanmasının ve yeni düzenlemelerin sektörü etkilediğini kaydetti. Çilek, mobilya sektörünün, seçim süreci, ekonomik ve siyasi açından içinde bulunduğu durum nedeniyle 2014 yılında yüzde 3,5 oranında büyüme gerçekleştirdiğini, 2015 yılında ise yüzde 6'lık bir büyüme beklediklerini ifade etti. 

2015'te satışlarında %20'şerlik büyüme hedefliyor

Yurt içinde açtıkları 25 yeni mağaza ile 2014 hedeflerini yüzde 101 oranında tutturduklarını bildiren Çilek, yurt dışında dünya ekonomisine yön veren pazarlarda açtıkları 35 yeni mağaza sayesinde 2014 yılını bir önceki yılın yüzde 5 üzerinde kapattıklarını belirtti. 

Çilek, şöyle devam etti: 

"İhracatın ekonomik büyümede önemli bir yeri var. Yatırımlarını bu yönde gerçekleştiren Çilek Mobilya'nın 2014 yılında ihracat cirosu 16 milyon euroya ulaştı. Yurt içinde ise  76 milyon lira ciroya ulaşan Çilek Mobilya, 2015 yılında hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki  satışlarda yüzde 20'şerlik bir büyüme gerçekleştirmeyi hedefliyor." 

Türkiye mobilya ihracatında hedef birincilik

Yurt dışında Hindistan, Pakistan, Güney Kore ve Meksika gibi pazarlara ilk kez girerek Türk mobilya sektörüne öncülük yaptıklarına işaret eden Çilek, "2015 yılında ise Brezilya, Fransa, Belçika ve Portekiz gibi yeni pazarlarda yer alarak ihracat gücümüzü daha da artıracağız. Sadece bebek, çocuk ve genç odası kategorisinde ürün satmamıza rağmen tüm ev mobilyası sunan dev markalar arasından sıyrılarak, Türkiye mobilya ihracatında ikinci olduk, hedefimiz birincilik" değerlendirmesinde bulundu. 

Çilek, 50 yeni mağaza açacak

Çilek Mobilya olarak, 2015 yılında yurt içinde ve yurt dışında 50 yeni mağaza açacaklarını ifade eden Çilek, şunları kaydetti: 

"Türkiye genelinde toplam mağaza sayımızı 200'e çıkarmayı hedefliyoruz. İhracatta istikrarlı büyüme stratejisi ile birlikte bir dünya markası olma yolunda hızla ilerliyoruz. Rusya, Ortadoğu ve Körfez Ülkelerinde artık en bilinen en beğenilen genç odası markası olduk. Birçok pazarda ise kendi kategorimizde pazar lideriyiz. Gerçekleştirdiğimiz bu başarı 3 bin kişilik Çilek Ailesi'nin eseridir." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.