14 °C

Doğuş Otomotiv'den Volkswagen açıklaması

Emisyon skandalı ile ilgili açıklamada bulunan Doğuş Otomotiv, Türkiye'deki araçların durumunun araştırma sonrası netleşeceğini bildirdi.

Doğuş Otomotiv'den Volkswagen açıklaması

Doğuş Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, Volkswagen'in bazı dizel marka araçlarında yaşanan emisyon sorununun ardından gelişmeleri yakından takip ettiklerini, tüm dünyada ve Türkiye'de etkilenen araçların detaylarının Volkswagen AG'nin çalışması sonucunda belirleneceğini açıkladı.

Volkswagen Grubu ile sürekli temas halinde oldukları belirtilen açıklamada, "Türkiye distribütörlüğünü üstlendiğimiz Volkswagen Grubu, konuyla ilgili şu anda hızlı, şeffaf ve kararlı çok kapsamlı bir araştırma gerçekleştirmektedir. Tüm dünyada ve Türkiye'de etkilenen araçların detayı, Volkswagen AG'nin yürütmekte olduğu araştırma sonucunda belirlenecektir" denildi.

Açıklamada ayrıca, "Bununla birlikte, VW AG'den yapılan açıklama uyarınca; söz konusu durumdan etkilenen araçlar da dahil olmak üzere tüm araçlarımızın sürüş ve yol güvenliğine uygun olduğunu da belirtiriz" denildi.

Doğuş Oto hisselerinde kayıp yüzde 9'u aştı 

ABD'deki emisyon testlerinde usulsüzlük skandalı ile mücadele eden Volkswagen'in Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv'in hisselerinde kayıplar yüzde 9'u aştı.Doğuş Otomotiv'in hisseleri saat 15:16 itibariyle yüzde 9.6 kayıpla 10.35 liradan işlem görüyordu. Analistler, satışların panikten kaynaklandığını söylerken, Doğuş Oto üzerinde şu aşamada olumsuz bir etki beklemediklerini belirtiyorlar. Şirketin hisseleri skandalın ortaya çıktığı 18 Eylül'den bu yana yüzde 12.3 değer kaybetti.

VW, Ar-Ge birim başkanlarının görevlerini askıya aldı
 
Öte yandan ABD'deki emisyon testlerinde usulsüzlük skandalıyla mücadele eden Volkswagen, Audi ve Porsche markalarının araştırma ve geliştirme bölümlerinin başkanlarının görevlerini askıya aldı.

Şirketin denetim kurulu Cuma günü yaptığı toplantıda da egzoz testlerinin sonuçlarını çarpıttığına yönelik incelemeyle başlayan emsiyon skandalının ayrıntıları ortaya çıkana kadar adlarını açıklamadığı bazı çalışanlarını izne çıkarmıştı. 

Eski CEO için soruşturma açıldı

Almanya'da savcılar Volkswagen AG'nin eski CEO'su Martin Winterkorn için soruşturma başlattılar. 

Almanya'nın Aşağa Saksonya eyaletindeki Braunschweig Savcılığı tarafından başlatılan soruşturmada Winterkorn'a yönelik dolandırıcılık, sahtekarlık suçlamalarına odaklanılacak. Soruşturmada, emisyon verileri manipüle edilmiş araçların satışına ilişkin iddialara incelenecek. 

Winterkorn, emisyon skandalının ortaya çıkmasının ardından 23 Eylül'de Volkswagen'deki görevinden istifa etmişti.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.