Ford, Frankfurt'ta 'SUV' atağına kalkacak

Ford, Frankfurt Otomobil Fuarı'nda Yeni Edge'in Avrupa versiyonunu ilk kez görücüye çıkaracak. Yenilenen Kuga ve EcoSport modelleri ile SUV ve AWD ailesini genişleten Ford, yenilenen Ranger'ın da Avrupa prömiyerini yapacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ford, Avrupa SUV ve crossover segmentindeki büyümesini gelecek 3 yıl içerisinde sunacağı 5 yeni ve yenilenen modelle güçlendiriyor. Ford, 2016 yılı itibarıyla SUV satışlarını 2013'e göre yüzde 200 artırarak 200 bin SUV satışı hedeflerken, AWD donanımlı modellerinin satışını da yüzde 50 artırmayı planlıyor. 

Avrupa'da ilk kez seri üretim haliyle sergilenecek büyük SUV yeni Edge, orta sınıf SUV'lar arasında kullanıcılarına sunduğu ileri teknolojiler ve konforla dikkati çeken Kuga ve kompakt SUV modeli EcoSport ile Frankfurt'ta boy gösterecek Ford, bu modellere ek olarak yeni Ranger'ı da Avrupa'da ilk kez görücüye çıkaracak. 

Ford, gelecek sene itibarıyla SUV ailesi ve yeni Ranger gibi pikap modelleri haricinde Ford Otosan tarafından Türkiye'de üretilen Transit'ten, sportif hatchback Focus RS'e uzanan modellerinin neredeyse yarısını AWD, yani akıllı dört tekerlekten çekiş sistemiyle sunmayı planlıyor. 

SUV Ford Edge 

Avrupa'ya özel tasarlanan Ford Edge, optimize edilen yakıt tüketimi ve 149 g/km'lik karbondioksit emisyon değeriyle pazara girecek. Edge, 2,0 litre TDCi dizel motor ile 180 PS ve 210 PS olmak üzere iki farklı güç seçeneğinde sunulacak. 180 PS güç üretebilen motor seçeneği 6 ileri manuel şanzıman ile desteklenirken, 210 PS'lik çift turbolu motor seçeneği ise 6 ileri PowerShift otomatik şanzıman akıcı bir sürüş sağlayacak. 

Ford Edge, Ford'un akıllı dört tekerlekten çekiş sistemini (AWD) standart olarak sunarak ıslak ve kaygan zeminlerde bile ön ve arka tekerlekler arasındaki gücün dağılımını sağlayarak sürüş konforu sunuyor. Bunun yanı sıra Ford'un yeni teknolojilerinden, aracın hızına göre direksiyon dönüş hassasiyetini ayarlayan, düşük hızlarda dönüşü kolaylaştırarak, yüksek hızlarda da sertleşen Sürüşe Dayalı Direksiyon ve kör noktaların görülmesinde kolaylık sağlayan 180 derece görüş sağlayan ön kamera ile konfor ve güvenlik de artırılıyor. 

Yeni teknolojilerle donatılan Kuga 

Ford Kuga ilk defa SYNC 2 gelişmiş bağlantı sistemiyle Frankfurt'ta otomobil severlerin karşısına çıkıyor. 5 inçten 8 inçe çıkartılan ekran boyutuyla sunulan bu sistem sayesinde sürücü kolayca telefonunu, eğlence elemanlarını, klimayı, navigasyon sistemlerini basit günlük dil ile kullanabilecek ve geri vitese geçildiğinde arka kamera sayesinde kolayca park edebilecek. 

Kompakt SUV EcoSport da geliştirildi 

Ford EcoSport yenilenen iç mekanıyla çağdaş ve daha kaliteli bir görünüme kavuştu. EcoSport, tamamı Euro 6 normlarına göre tasarlanan 3 motor seçeneğiyle sunuluyor. 95 PS güç üretebilen 1,5 litre TDCi motor 100 km'de 4,4 litrelik yakıt tüketimiyle dikkati çekiyor. EcoSport'un, 5,4 litrelik tüketime sahip 125 PS'lik 1,0 litre EcoBoost ve 100 km'de 6,3 litrelik yakıt tüketimi sunan 1,5 litrelik Ti-VCT benzinli motoru bulunuyor. 

Yeni Ranger 

Ford Ranger, yeni görünümüyle ilk kez Frankfurt Otomobil Fuarı'nda otomobil severlerin beğenisine sunuluyor. Sınıfında sunduğu önemli yeni teknolojilerle ön plana çıkan Ranger, geliştirilen dizel motor seçenekleriyle de gücü ve yakıt tasarrufunu bir araya getiriyor. 4 tekerlekten çekiş sistemli Ranger Wildtrack, tasarım ve teknolojiyi bir arada sunuyor. Araç, SYNC 2 bağlantı sistemiyle de tüketicinin beğenisini kazanmaya hazırlanıyor. 

Yeni Ranger, geliştirilen dizel motorları ve otomatik start&stop teknolojisi sayesinde yüzde 17'lik bir yakıt tasarrufu elde ederken, 171 g/km'lik karbondioksit salımına sahip bulunuyor. 125 ve 150 PS'lik 2.2 litrelik TDCi dizel motor seçeneği güç kazanarak artık 130 ve 160 PS'lik iki versiyona sahip oldu. Bu iki motorun yanı sıra yeni Ranger'ın 3,2 litrelik 200 PS güç üretebilen TDCi motor seçeneği bulunuyor. Yeni Ranger, 6 ileri manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri tüm bu motorlarla birlikte sunuluyor. 

Bu konularda ilginizi çekebilir