Ford Türkiye'deki en büyük Ar-Ge merkezini açtı

Ford Otosan, Türkiye’nin 68 Milyon TL yatırımla en büyük Ar-Ge Merkezi'ni Sancaktepe'de açtı. Törene Bakan Fikri Işık ve Koç Holding yöneticileri de katıldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Cirosunun yaklaşık yüzde 3’ünü Ar-Ge faaliyetlerine ayıran Ford Otosan; Türkiye’nin tek yerleşkedeki en büyük Ar-Ge merkezi olan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’ni törenle hizmete açtı. Açılış törenine, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yanısıra Koç Holding Yönetim Kurulu Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Ford Avrupa Operasyonlar Başkanı Barb Samardzich, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Will Periam ve Ford Otosan çalışanları katıldı.

Ali Koç, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımıyla düzenlenen Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi açılışında, Ford Otosan'ın 68 milyon lira yatırımla hayata geçirdiği merkezin Türkiye için geleceğin müjdecisi olacağını kaydetti. 

Finlandiya Başbakanı Alexander Stubb'ın Apple'ı ülkedeki ekonominin kötüye gidişinin sorumlusu olarak göstermesini örnek veren Koç, teknolojinin dünyadaki ekonomik kuralları yeniden belirlediğini söyledi. 

koc.jpg

Ar-Ge ve inovasyona yapılan yatırımın daha rekabetçi ve daha katma değeri yüksek ürün demek olduğunu belirten Koç, "Artan inovasyon, ürettiğimiz ve ihraç ettiğimiz her bir birimin daha büyük bir yüzdesinin ülkemize değer olarak kalması demek. Bu değer de çarpan etkisiyle, daha büyük nitelikli istihdam, daha az genç işsizliği ve daha hızlı büyümeye olanak veriyor" ifadelerini kullandı. 

Eğitim stratejilerine özel sektörün de katkı sağlamak istediğini anlatan Koç, "Geleceğin teknolojisini tasarlarken geleceğin insan kaynağını da tasarlamamız gerekiyor. Giderek artmasını hedeflediğimiz Ar-Ge ve inovasyona yönelik sahalarda çalışacak nitelikli insan gücünün stratejisinin de bugünden çok doğru şekilde belirlenmesi ve bu strateji ile yol haritasının oluşturulması sürecine özel sektörü de dahil etmek son derece isabetli olacaktır" diye konuştu.  

esthjn.png

 

"Yaklaşık yüzde 10'luk bir payla, Türkiye'de en çok Ar-Ge harcaması yapan grubuz" 

Ar-Ge kavramı henüz Türkiye'de yokken, Koç Topluluğu'nun kurucusu merhum Vehbi Koç'un, ülkeleri ve şirketleri geleceğe taşıyacak yolun araştırma ve geliştirmeden geçtiğini kavradığını söyleyen Koç, şunları kaydetti: 

"Bugün de Topluluğumuz, faaliyet gösterdiği her sektörde uzun vadeli bir bakış açısı ile teknoloji ve inovasyona yatırım yaparak, ülkemiz için yarattığı katma değeri sürekli artırmayı ve rekabet gücümüzü geliştirmeyi hedeflemektedir. Yaklaşık yüzde 10'luk bir payla, ülkemizin özel sektörde en çok Ar-Ge harcaması yapan grubuyuz. 2007-2014 yılları arasında Topluluğumuz, Ar-Ge'ye yaklaşık 4,5 milyar lira yatırım yapmıştır. Bünyemizde bulunan 14 Ar-Ge merkezimizde 3 bini aşkın mühendisimiz görev yapmaktadır. Bu rakam, ülkemizdeki Ar-Ge merkezlerinde çalışan, tescil edilmiş mühendis ve doktoralı mühendisin yüzde 20'sini teşkil etmektedir. Tüm bu yatırımlarımızın sonucu olarak, geçen yıl 563 yeni patent başvurusu yaptık. Koç Topluluğu olarak bugüne kadar yaptığımız gibi gelecekte de ülkemize olan sonsuz inancımızla, kendi yeteneklerimize de güvenerek, yatırım yapmaya kararlıkla devam edeceğiz." 

"Ford Otosan son 5 yılda 300 milyon doları aşan mühendislik ihracatı yaptı"  

Ali Koç, Ford Otosan'ın 1959 yılında lisans alarak başladığı faaliyetlerine bugün lisans vererek ve know-how üreterek devam ettiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:  

"Ford Otosan, bugün bir aracı sıfırdan ticari bir ürün haline dönüşene kadar, motoru da dahil olmak üzere, komple tasarlayacak, geliştirecek ve test edecek gerekli tüm yetenek ve altyapıya sahip tek Türk otomotiv şirketidir. Motor geliştirme ve üretme konusunda uzmanlığıyla sektöründe önderlik yapmaya çalışmaktadır. Ford Otosan sadece Türkiye'ye değil, Avrupa ve Kuzey Amerika dahil potansiyel ihracat pazarlarının tamamına rekabetçi ürünler sunabilmek için tüm mühendislik gücüyle, ileri teknolojiler üzerinde çalışmaktadır. Ford Otosan hali hazırda Ford Avrupa'nın ticari araç üssüdür. Son 5 yılda Türkiye'den dünyaya 300 milyon doları aşan mühendislik ihracatı yaptık. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda giderek artacağını öngörüyoruz." 

"Ford Otosan'da, dünyanın en yetkin mühendisleri Global Ford için çalışıyor" 

Ford Avrupa Operasyonlar Başkanı Barb Samardzich ise "Sancaktepe Ar-Ge Merkezi, 'One Ford' stratejisi doğrultusunda şirketimizin global ürün geliştirme yaklaşımı için büyük önem taşıyor" dedi.  

Hafif ticari araç modellerinin tamamının son 2 yıl içinde yenilendiğini, ürün gamına yeni modellerin eklendiğini ve bunda en büyük payın Ford Otosan'ın olduğunu da hatırlatan Samardzich, şöyle devam etti:  

"Ford Otosan, Ford'un global ürün geliştirme ekibinin ayrılmaz bir parçası olarak hafif ve ağır ticari araçlarımız ile motor sistemlerinin geliştirilmesinde büyük bir sorumluluk üstlenmiş durumdadır. Ford Otosan, üstün kaliteli araçları zamanında ve öngörülen maliyetlerle geliştirip üretebilmektedir. Bunu da mühendisliği Türkiye'de yapılan ve Yeniköy fabrikasında üretilen Transit Courier ve Tourneo Courier projesinde bir kez daha göstermiştir. Bu muhteşem Ar-Ge Merkezi'nde çalışan ve gelecekte çalışacak olan mühendisler dünyanın en iyi eğitimli ve yetkin mühendisleri arasında yer alıyor. Bu mühendisler, araç ve motor sistemlerini tasarlayıp, geliştirip test edebilecek yetkinliğe ve deneyime sahip bu takımın bir parçası olarak, yeni Ar-Ge merkezinde daha da iyisini başaracak. Ford 3 yıl önce Avrupa'nın 7'nci en büyük ticari araç markası iken 2015'te birinciliğe yükseldi. Yeni modellerimizin katkısıyla Avrupa'nın ikinci en çok satan otomobil markası konumumuzu da pekiştirdik. Bu büyük başarıda Ford Otosan ve çalışanlarının önemli katkıları bulunduğunu belirtmek isterim." 

"Türkiye'nin en büyük Ar-Ge üssünü inşa ettik"   

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün de, "Türkiye'de en fazla mühendisi tek çatı altında toplayan, bugüne kadar inşa edilmiş en büyük Ar-Ge üssünü, Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi'nin açılışını yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz" ifadelerini kullandı. 

yenigun-.jpg

Yenigün, 2014 yılı sonuçlarına da değinerek, "Ford Otosan, 2011-2014 yılları arasında yaptığı 1,6 milyar doların üzerinde yatırım ile aynı zamanda sektörünün en büyük yatırımcısı olma gururunu taşımaktadır. Bu sayede 2014 yılı itibarıyla şirketimizin piyasa değeri 4,9 milyar dolara ulaşmıştır" bilgisini verdi. 

Şirketin, 3 üretim tesisi, Ar-Ge merkezleri ve diğer faaliyetleri ile 10 bin kişiye istihdam sağladığını aktaran Yenigün, "Şirketimiz Türkiye'nin en büyük 2. sanayi kuruluşu olarak 2014 yılında 245 bin adet hafif ticari ve ağır ticari araç üretmiştir. Ve bu sayede de Türkiye ticari araç üretiminin yüzde 56'sını gerçekleştirmiştir. Ulaştığımız bu adetler bizi 12 milyar lira ciro ile tarihimizin en yüksek seviyesine taşımıştır" dedi. 

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem de tesisin ilçeye, İstanbul'a ve Türkiye'ye hayırlı olmasını dileyerek, "Büyük düşünenler büyük kazanımlara kapılarını aralar. Ülkemize kazandırılan bu Ar-Ge üssüyle üretim sahasında ve ihracatta yeni yeni çığırlar açılacaktır. Bu anlamda Ford Otosan ailesini tebrik ediyorum, ülkemize kazandırdıkları bu güzel merkezi için Sancaktepe halkı adına Koç ailesine teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

Açılış törenine, iş dünyası ve kamu paydaşlarının yanı sıra Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen, Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Will Periam ve Ford Otosan çalışanları katıldı.  

Bu konularda ilginizi çekebilir