0 °C

Ford'un EcoBoost'u "En İyi Motor" seçildi

Ford'un 1.0 litre EcoBoost motoru, 2015 Uluslararası Yılın Motoru değerlendirmesinde 1.0 litre altı kategorisinde yine "En İyi Motor" seçildi.

Ford'un EcoBoost'u "En İyi Motor" seçildi

Ford 1.0 litre EcoBoost, sürüş, performans, ekonomi, verimlilik ve teknolojik özellikleriyle dünyanın 35 ülkesinden 87 otomobil gazetecisinin oyları ile belirlenen 2015 Uluslararası Yılın Motoru değerlendirmesinde 4 yılda 8. ödülünü kazandı ve 4. defa üst üste "1.0 litre ve Altı Kategorisi En İyi Motor"u seçildi. 

3 kez üst üste genel klasmanda "Yılın En İyi Motoru" unvanına sahip olan 3 silindirli 1.0 litre EcoBoost motor, 2012 yılında da "En İyi Yeni Motor" ödülünü kazanmıştı. 

Avrupa'da 10 modelde sunulan 1.0 litre EcoBoost, 2014'te satılan tüm Ford modellerinin 5'te birinde ve her 5 Fiesta'nın 2'sinde tercih edildi.  

Türkiye'de Fiesta ve B-MAX modelleri ile satılan 1.0 litre EcoBoost motorun modele göre 100, 125 veya 140 PS güç seviyeleri sunuluyor. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ford Avrupa Ürün Geliştirme Başkan Yardımcısı Joe Bakaj, 1.0 litre EcoBoost'un artan sayıda rakibe rağmen sınıfının en iyisi olarak yoluna devam etmesinden dolayı gurur duyduklarını, söz konusu motoru üretmelerinde etken olan inovasyon ruhunun yeni motorlar geliştirmeye devam etmelerini sağladığını bildirdi. 

Ford GT modeli ile LeMans yarışlarına da katılacak 

EcoBoost motor ile sürüş, performans, ekonomi, verimlilik ve teknoloji anlamında yeni bir dönem başlatan Ford, daha ileri seviyede verimlilik için silindir deaktivasyon (Devre Dışı Kalabilen Silindirler) sistemleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. 

Schaeffler Group ile yapılan işbirliği sayesinde titreşimi ve sesi azaltılan motorun, mevcut duruma göre yüzde 6'ya varan yakıt avantajı sunması hedefleniyor. 

Ford'un Köln-Almanya ve Craiova-Romanya'daki fabrikalarında üretilen, güçleri 100, 125 ve 140 PS olan 1.0 litre EcoBoost motor, tüm dünyada 72 ülkede satılıyor. 

Ford söz konusu bu motor ile Uluslararası Yılın Motoru Ödülü haricinde, aralarında teknolojik inovasyon alanında Uluslararası Paul Pietsch Ödülü 2013, Royal Academy Mühendislik Colin Campbell Mitchell Ödülü, Royal Automobile Club Büyük Britanya Dewar Ödülü ve Popular Mechanics Dergisi Atılım Ödülü gibi başarılara da imza attı. 

Ford ayrıca Ward'ın "En İyi 10 Motor" kategorisinde 3 silindirli bir motor ile ödül kazanan ilk Amerikalı marka unvanına da sahip oldu. 

Ford'un 3 silindirli 1.0-litre ile başlayan EcoBoost ailesi, 4 silindirli olarak 1.5 litre, 1.6 litre, 2.0 litre, 2.3 litre ve V6 silindirli olarak 2.7 ve 3.5 litre ile tamamlanıyor. Ford  bu motor teknolojisinde 2016 yılında GT modeli ile LeMans yarışlarına katılacağını açıkladı. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.