15 °C

Gelirlerini yüzde 38 artırdı

Turkcell Superonline, bu yılın 3. çeyreğinde gelirlerini geçen yılın aynı dönemine yüzde 38 artırarak 328 milyon liraya çıkardı

Gelirlerini yüzde 38 artırdı

İSTANBUL - Turkcell Superonline'ın 3. çeyrek finansal sonuçları, Genel Müdür Murat Erkan ev sahipliğinde düzenlenen toplantıyla paylaşıldı. Toplantıda verilen bilgilere göre, Turkcell Superonline'ın gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 artarak 328 milyon liraya ulaştı. Amortisman, vergi ve faiz öncesi karında (AVFÖK) yüzde 51 artış sağlayan şirketin AVFÖK marjı ise büyüyen ölçek etkisiyle 2.5 puan yükseldi ve yüzde 27.8'e çıktı. 

Turkcell Superonline bugüne kadar gerçekleştirdiği 2.5 milyar liralık yatırımla fiber ağ üzerinden 2 milyon ev ve iş yerinin kapısına kadar 1000 Mbps hızında internet hizmetini ulaştırdı. 

Şirketin 3. çeyrek sonu itibariyle toplam internet müşteri sayısı 1,1 milyon olurken, bunların 686 binini fiber kullanıcıları oluşturdu. Üçüncü çeyrekte 33 bini fiber olmak üzere toplam 69 bin yeni müşteri kazanımı gerçekleşti. Aynı dönemde Turkcell Superonline ses müşterilerinin sayısı ise 500 bini aştı. 

"İstikrarlı büyümeye devam edeceğiz"

Turkcell Superonline 3. çeyrekte bireysel gelirlerinde yıllık bazda yüzde 55, kurumsal segment gelirlerinde yüzde 32 artış sağladı. Kurumsal gelirlerdeki artışta grup sinerjisi önemli rol oynarken, bu iki segmentin gelir içerisindeki payı yüzde 66 olarak gerçekleşti. 

 Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, yeni ürün ve servislerle müşterilerin hayatını kolaylaştırdıkları, müşterileri daha da odağa aldıkları bir üç çeyreği geride bıraktıklarını belirterek, "Geride bıraktığımız dönemdeki performansımızı son çeyrekte de sürdürüp, istikrarlı büyümeye devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu. 

Kullanıcılarının evindeki teknoloji ortağı olmanın önemini vurgulayan Erkan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

" Sadece üçüncü çeyrekte 33 bin yeni fiber müşteri kazanımı gerçekleştirdik. Fiberdeki büyümeyi ülkemizin geleceği adına heyecan verici buluyoruz. Bir yandan istikrarlı büyümemizle Turkcell Grubu'nun büyümesinde temel unsurlardan birini oluşturuyoruz. Diğer yandan grup sinerjisiyle müşterilerimize kapsamlı hizmetler sunuyoruz. Geçtiğimiz günlerde tanıttığımız Turkcell TV Plus, Turkcell'in güçlü 3G teknolojisi ve bizim fiber altyapımızın yarattığı sinerjinin önemli göstergelerinden biri. TV Plus'ın kullanıcı sayısı 1.5 ay gibi kısa bir sürede 28 bini aştı. Burada sunduğumuz üçlü tekliflerle stratejimizi daha da güçlendiriyoruz." 

Erkan, Turkcell Grup tarafından sunulan bütünleşik telekom çözümleri kapsamında veri merkezi hizmetlerinin önemine işaret ederek, halihazırda 3 şehirde toplam 7 lokasyonda 7 bin metrekareye ulaşan bir alanda kurumsal e-posta, sanal sunucu, sunucu yedekleme ve veri merkezi barındırma işlevlerini de içeren hizmetler sunduklarını aktardı. 

"2015'te Gebze'deki merkez faaliyete geçiyor"

Erkan 2015 yılının ikinci çeyreğinde Gebze'deki yeni bir veri merkezini faaliyete alacakları bilgisini vererek,  "Yeni veri merkezimiz ile bu alanda hizmet kapasitemizi iki katın üzerine çıkaracağız. Yaklaşık 22 bin metrekare kapalı alanda, 10 bin metrekare veri merkezi alanına; Tier-4'e hazır altyapı ile 3 noktadan yedekli fiber altyapıya, ileri deprem güvenliğine ve Leed sertifikasına sahip çevreci bir tesisle kurumlara en üst kalitede ve güvenilirlikte hizmet vereceğiz" diye konuştu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.