10 °C

Havayı kirletenlere ceza yağdı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, geçen yıl yapılan 11 bin 537 denetimde hava kirliliğine neden olduğu tespit edilen 527 tesise 10 milyon 798 bin lira ceza verildi

Havayı kirletenlere ceza yağdı

ANKARA -  Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, geçen yıl yapılan 11 bin 537 denetimde hava kirliliğine neden olduğu tespit edilen 527 tesise 10 milyon 798 bin lira ceza verildi. 

Bakanlığın "Alo 181" çevre ihbar hattına gelen şikayetler üzerine Türkiye'nin çeşitli noktalarında merkez ve il müdürlüğü ekiplerince denetimler gerçekleştirildi. 

"Alo 181" çevre ihbar hattına geçen yıl hava kirliliğiyle ilgili 3 bin 119 çağrı ulaştı. Vatandaşlar, çağrı hattını 2 bin 360 defa şikayet, 561 defa bilgi ve 198 defa de ihbarda bulunmak için aradı. 

Hava kirliliğiyle ilgili en çok çağrı Kocaeli'den alındı. Bakanlık ekiplerince geçen yıl 11 bin 537 denetim gerçekleştirildi. Denetimlerde, hava kirliliğine neden olduğu tespit edilen 527 tesise 10 milyon 798 bin lira ceza verildi. 

Hava kalitesinde AB standardı yakalanacak 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2019 yılına kadar hava kalitesini AB limit değerlerine ulaştırmayı hedefliyor. Bu kapsamda, bisiklet ve toplu taşıma araçlarının kullanımı teşvik edilecek. 

Sanayi tesislerinin kirliliğe yol açan emisyonları, yerleşim yerlerindeki hava kalitesini etkilemeyecek şekilde hakim rüzgar yönü dikkate alınarak planlanacak. 

Hava kirliliği haritası çıkarılacak 

Bakanlık, illerde hava kirliliğine yol açan kaynaklara ilişkin veri tabanı oluşturacak. 

Emisyon ve meteoroloji verileri de değerlendirilerek, ülkenin hava kirliliği haritası hazırlanacak. Çalışmayla, illerde limit değerlerin aşılması durumunda temiz hava eylem planları hazırlanacak. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.