18 °C

Hyundai Tuscon, IIHS'den en yüksek puanı aldı

Hyundai Tucson, IIHS'nin çarpışma testlerinde en yüksek puanı aldı

Hyundai Tuscon, IIHS'den en yüksek puanı aldı

Hyundai Tucson, Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) tarafından yapılan çarpışma testlerinde en yüksek değer olan "Top Safety Pick+" puanını aldı.

Hyundai'den yapılan açıklamaya göre, Amerika başta olmak üzere tüm dünyada saygın ve bağımsız otoyol güvenliği araştırma enstitüsü IIHS, önceki günlerde Hyundai'nin SUV segmentindeki başrol oyuncusu Tucson'u mercek altına aldı. Enstitü, gerçekleştirdiği testler sonucunda Hyundai Tucson'a sürücü ve yaya güvenliği bakımından en yüksek puanı verdi.

Eylül ayının başında Türkiye'de de satışına başlanan Hyundai Tucson'da, olası kazaların önüne geçmek için Otomatik Acil Fren sistemi (AEB), Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSD), Şerit Takip Asistanı (LKAS), Statik Dönüş Farları (SBL), ESP, Araç Stabilite Yönetim Sistemi (VSM), Devrilme Önleyici Sistem (ROP), Acil Fren Sinyali (ESS) ve tam koruma sağlayan hava yastıkları gibi güvenlik donanımlarına yer veriyor.

IIHS çarpışma testlerinde ön, ön çapraz, yan, tavan dayanıklılığı ve koltuk kafalıkları gibi beş farklı performans değerlendirmeleri esas alınıyor. Araçlardaki gelişmiş kaza önleyici sistemler de testlerden olumlu sonuç alınmasında önemli rol oynuyor.

Hyundai Tucson'da yer alan Otomatik Acil Fren Sistemi (AEB), öndeki aracın tehlikeli bir şekilde aniden frenlediğini algılıyor ve otomatik olarak devreye giriyor. Sistem, acil durumlarda sürücüye ve araca gelecek hasarı en aza indirmek amacıyla aracı durduruyor. Sahip olduğu güvenlik donanımlarıyla IIHS'den "Top Safety Pick+" ödülünü almayı başaran Tucson, düşük hızlarda gerçekleştirilen çarpışma testlerinde de başarılı bir sonuç elde etti.

"Yolcu güvenliği her şeyden daha önemli"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hyundai Amerika Başkan Yardımcısı Mike O'Brien, yolcu güvenliğinin Hyundai için her şeyden daha önemli olduğunu vurguladı. O'Brien, şunları kaydetti:

"Çarpışma uyarısı, şerit takip asistanı ve acil fren sistemi gibi yardımcı güvenlik sistemlerini geliştirmek için sürekli çalışıyoruz. Tucson modelimizin testlerde ortaya çıkardığı başarılı sonuçlardan ve almış olduğumuz bu ödülden dolayı çok mutluyuz."

IIHS Araştırma Şefi David Zuby de şu ifadeleri kullandı:

"Hyundai'nin yeni modeli Tucson, ön çarpışma testlerimizde en yüksek derecede puanlar alarak başarılı oldu. Ana kriterlerimize sadık kalarak, donanım listesindeki acil fren sistemi ve çarpışma uyarısı sayesinde de güvenilir olduğunu kanıtladı."

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap