İhracata ve turizme İMOB dopingi

Dünyanın en büyük iki uluslararası mobilya fuarından biri olan CNR İMOB’un 15'incisi için geri sayım başladı. Geçtiğimiz yıl 63 bin 655 yabancı mobilya alıcısı tarafından ziyaret edilen fuarın, Ocak 2019’da ise bu rakamı 80 binin üzerine çıkarması bekleniyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türk mobilya sektörünün ihracat oranlarına çok büyük katkı sağlayan uluslararası mobilya fuarı CNR İMOB, Türkiye’nin 2019 yılı ihracat ve turizm rakamlarına, ağırlayacağı yabancı alıcı sayısı ile doping etkisi yaratacak. Toplam 80 bin yabancı alıcı beklenen fuar yüzünden CNR Expo Yeşilköy yakınlarındaki otellerin rezervasyonları tamamen doldu. Uluslararası ziyaretçilerin fuara gösterdiği yoğun talebe karşı, fuar alanı civarındaki sakinler evlerinin odalarını pansiyona açtı.

15'inci Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı (İMOB), CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık tarafından, 22-27 Ocak 2019 tarihleri arasında CNR Expo Yeşilköy'de organize edilecek. 182 firmalık bekleme listesi bulunan CNR İMOB'a bu yıl da 600'den fazla firma, 1000’in üzerinde markası ile yer alacak. Malezya ve Romanya’nın devlet pavilyonu olarak katıldığı fuarda ABD, Rusya, Moldova, Ukrayna, Mısır, Belçika Almanya, İtalya, İspanya’nın aralarında olduğu ülkelerden 35 mobilya firması da ürünlerini sergileyecek.

Fuar esnasında 1 milyar dolar ihracat bekleniyor

Mobilya sektörünün ihracatına ve iş hacmine destek olmak için 15 yıldır aralıksız mobilya fuarları düzenlediğini ifade eden CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem; “Dünyanın en büyük 5 mobilya ihracatçısından biri olmayı hedefleyen Türk mobilya sektörümüzün bu hedefe ulaşmasında İMOB 2019 büyük katkılar sağlayacak. Katılımcılarımızın fuar esnasında yapacağı ihracatın bir milyar doları aşmasını bekliyoruz.” dedi.

BIA ile yabancı alıcı rekoru kırılacak

CNR İMOB’a özellikle yurt dışından büyük bir akın olduğuna işaret eden Erem, "CNR Uluslararası İş Geliştirme Departmanımızın da desteği ile hayata geçirilen ve toplam 11 milyon dolarlık bir yatırım yaptığımız Global Pazar İstihbarat Sistemi’mizin (BIA Business Intelligence Agency) fuarlarımıza katkısı çok büyük oluyor. Bu yıl yabancı alıcı oranında yüzde 20 artış bekliyoruz." dedi. Toplam ziyaretçi sayısının 150 binin üzerinde olacağını kaydeden Erem, "Yabancı alıcı sayısı da 80 bini geçecek. CNR Expo Yeşilköy, Türkiye ve yakın coğrafyası için 'Mobilyanın Ticaret Merkezi' olarak biliniyor. Fuara katılan firmalar Türkiye'nin yanı sıra Orta Doğu, Orta Asya, Batı Avrupa, Kuzey Afrika, Bağımsız Devletler Topluluğu'nun mobilya ithalatını da karşılıyor." ifadelerini kullandı.

Evler pansiyona çevriliyor

Geçtiğimiz yıl düzenledikleri CNR İMOB fuarının büyük ilgi gördüğünü ve fuar sırasında CNR Expo civarındaki tüm otellerin dolduğunu ifade eden CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, bu sene de aynı şekilde doluluk yaşanacağını, hatta fuar alanı yakınlarındaki kimi evlerin pansiyon olarak kullanılacağını söyledi. CNR İMOB, Ticaret Bakanlığı ve İstanbul İhracatçı Birlikleri'nin Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) Projesi desteğiyle Türkiye'nin en kapsamlı alım heyetleri organizasyonlarından birine ev sahipliği yapacak. Katılımcı firmalar, Alım Heyetleri B2B Eşleştirme Programı'nda, dünyanın dört bir yanından gelecek olan mobilya alıcıları ile B2B ikili iş görüşmeleri gerçekleştirerek yeni iş bağlantıları kurarak ticari kapasitelerini artıracak.

Bu konularda ilginizi çekebilir