6 °C

Irak'a kanatlı ihracatında maliyet katlandı

Irak’a yapılan ihacatta taşıma maliyetlerinin çok fazla arttığını, dile getiren Keskin Keskinoğlu, Erbil’den Bağdat’a 3 bin 500 dolar olan taşıma maliyetinin 8 bin dolara kadar çıktığını söyledi

Irak'a kanatlı ihracatında maliyet katlandı

YENER KARADENİZ

İSTANBUL - Geçen yılı 1 milyar TL ciro ile kapatan Keskinoğlu, Irak'ta yaşanan olumsuz koşullara wrağmen yüzde 10'luk bir ciro artışı hedefliyor. Irak’ın en büyük ihracatçısı olan şirketin Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu, IŞİD saldırıları nedeni ile ihracatın 2 hafta sekteye uğradığını ancak sonrasında normal seyrine döndüğünü söyledi. Bu süreçte Irak’a taşıma maliyetlerinin çok fazla arttığını, dile getiren Keskinoğlu, Erbil’den Bağdat’a 3 bin 500 dolar olan taşıma maliyetinin 8 bin dolara kadar çıktığını dile getirdi. 

Keskinoğlu, tüm bu sorunlara rağmen sektör ihracatının alternatif pazarlar sayesinde artmaya devam edeceğini belirterek “Sektörün ihracatı 1 milyar doları aştı. Bu yıl yüzde 10 büyüme bekleniyor. Irak’a ihracat da yavaş yavaş düzelmeye başladı. İhracattaki sorun 2 haftalıktı. Geçtiğimiz haftadan beri normale döndü. Ancak bu süreçte taşıma maliyetleri arttı. 200 tonluk bir TIR'ın taşıma maliyeti Manisa’dan Irak’a 4 bin dolar, Erbil’den Bağdat’a ise 3 bin 500 dolardı. Şimdi Erbil’den Bağdat’a 7-8 bin dolara kadar yükseldi” diye konuştu.

Irak’ta pazar lideri olan ve 75 ülkeye ihracat yapan Keskinoğlu, şirket, bu olumsuzluklar sonrası farklı pazarlara yönelme stratejisi izlemiş. Bu stratejiler ile bu yıl ihracatını yüzde 20 artırarak 100 milyon dolara çıkarmak istediklerini anlatan Keskinoğlu, “2013’te 85 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmiştik. Şimdi Afrika’ya önem veriyoruz. Şimdi Gana, Angola ve Kongo gibi ülkelere öncelik verdik. Bölgeye ihracatımız 6 milyon doları. 15 milyon dolara çıkarmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

AB'ye ihracata lobi engeli var 
Keskinoğlu, sadece o bölge için yumurtadan kesilen tavuk üretimi gerçekleştiriyor. 990 milyonluk nüfusa sahip bölgede çoğu ülkede pazar, daha önce sömürgesi oldukları Fransa ve Hollanda gibi ülkelerin elinde. Keskinoğlu, bunun üstesinden gelmek içinde kendi ekibini bölgeye göndererek direk satış stratejisini izlediklerini, bu şekilde fiyat dengesini koruduklarını anlattı. Keskinoğlu, AB’ye ihracatın ise tüm şartların yerine getirilmesine rağmen lobi nedeni ile ilerleyemediğini söyledi. 

2 yeni ürün için 5 milyon TL yatırım 
Ürün gamına hazır ürünleri de ekleyen Keskinoğlu, tavuk suyu üretimine de başladı. Tavuk etinin sadece suyla kaynatılmasından elde edilen ürün 360 ml’lik teneke ambalajlarda satışa sunuluyor. Keskinoğlu’nun diğer yeni ürünleri ise yüzde 100 piliç göğüs etinden üretilen ve 80 gramlık konserve teneke ambalajda 3’lü olarak satışa sunulan Keskinoğlu Fileto Fit. Keskinoğlu’nun haziranda piyasaya sürdüğü bu 2 yeni ürün için yaptığı yatırım ise 5 milyon TL’yi buldu.

2014’ü 50 milyon TL yatırım ile kapatacak
Entegre tesisler arasında Türkiye’nin ilk ve tek organik tavuk üreticisi olan Keskinoğlu, büyüklüğü 40 milyon TL’ye ulaşan organik yumurta ve tavuk pazarında 2014’te 25 milyon TL ciro gerçekleştirmeyi hedefliyor. Her yıl ortalama yüzde 30 büyüyen organik pazardaki tüketici taleplerini karşılamak için 5 milyon TL yeni yatırımı devreye alacak olan Keskinoğlu, organik yumurta ve piliç eti üretimini yüzde 100’e varan oranda artıracak. Şirket, 2014’ü 50 milyon TL’lik yatırım ile tamamlayacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.