Koç: İlk yarıda 2.8 milyar lira yatırım yaptık

Koç Topluluğu'nun tarihinin en büyük organik yatırım döneminden geçmekte olduğunu söyleyen Mustafa Koç, "Geçtiğimiz iki yılda toplam 11,3 milyar TL yatırıma imza attık. 2014'ün ilk yarısında kombine yatırımlarımız 2,8 milyar TL oldu" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "Topluluğumuz geçtiğimiz iki yılda toplam 11,3 milyar TL yatırıma imza atmıştır. 2014 yılının ilk yarısında gerçekleşen kombine yatırımlarımız bir önceki yıla göre yüzde 8 artarak 2,8 milyar TL olmuştur" açıklamasında bulundu. 

Koç Holding'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin dört bir yanındaki Koç Topluluğu bayilerini bir araya getirerek görüş alışverişinde bulunmak ve fikir üretmek amacıyla düzenlenen Anadolu Buluşmaları'nın 23'ncüsü İzmir'de gerçekleşti. 

500'e yakın bayisi biraraya geldi

Koç Topluluğu'nun 500'e yakın bayisinin bir araya geldiği Anadolu Buluşmaları'na Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak ve Koç Holding Grup Başkanları da katıldı. 

Toplantının açılış konulmasını yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Koç, Türkiye'nin iki kıtayı birleştiren inanılmaz fırsatlarla dolu bir coğrafyada yer aldığını vurgularken, bölgenin uzun vadeli bir değişim ve dönüşüm sürecinde olduğuna dikkat çekti. 

Koç, "Yakın coğrafyamızda yaşananlar gösteriyor ki, 'barış, demokrasi, insan hakları ve kalkınmadan' biri olmadan diğeri olmuyor" ifadesini kullandı. 

"İki yılda toplam 11.3 milyar TL'lik yatırıma imza attık" 

Mustafa Koç, her zaman olduğu gibi hep daha iyiye doğru yürümeyi, yatırım yapmayı ve çok çalışmayı sürdüreceklerini belirterek, "Koç Topluluğu, kurucumuz merhum Vehbi Koç'un düsturu ile her zaman öncelikle ülkemizin kalkınması için çalışmayı ilke edinmiştir ve ne mutlu ki, kurucumuzun hayallerinin de ötesinde bir başarı yakalamıştır" değerlendirmesinde bulundu. 

Koç Topluluğu'nun tarihinin en büyük organik yatırım döneminden geçmekte olduğunu dile getiren Koç, "Topluluğumuz geçtiğimiz iki yılda toplam 11,3 milyar TL yatırıma imza atmıştır. 2014 yılının ilk yarısında gerçekleşen kombine yatırımlarımız bir önceki yıla göre yüzde 8 artarak 2,8 milyar TL olmuştur" açıklamasında bulundu. 

"Koç Holding, Türkiye'nin özel sektör Ar-Ge harcamasının yüzde 10'unu gerçekleştiriyor" 

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak ise Koç Topluluğu'nun 88 yıllık tarihinde her zaman uzun vadeli bir bakış açısı ile yatırımlarını gerçekleştirirken, Türkiye için yaratılan katma değeri sürekli artırmayı hedeflediğine dikkati çekti. 

Durak, şunları kaydetti: 

"Bu hedefle şirketlerimiz, faaliyet gösterdikleri sektörlerde teknoloji ve inovasyona öncülük ederek, hem ülkemizde hem de uluslararası arenada rekabet gücünü daima geliştirmiştir. Bu kapsamda bu yıl da Ar-Ge yatırımları ve patent geliştirme konusundaki liderliğimizi koruduk. Topluluğumuz, Türkiye'nin özel sektör Ar-Ge harcamasının yaklaşık yüzde 10'unu gerçekleştiriyor. 

Şirketlerimizin Ar-Ge yatırım harcamaları 2010 - 2013 arasında yıllık ortalama yüzde 21 artarak 2013'te 677 milyon TL'ye ulaştı, toplam Ar-Ge personeli sayısı 3 bini aştı. Topluluk olarak, yurtiçinde Pazar paylarımızı çeşitlendirmeye ve rekabet gücümüzü artıracak, fark yaratacak yatırımları planlı ve uzun vadeli bir bakış açısıyla gerçekleştirmeye devam ediyoruz."  

Bu konularda ilginizi çekebilir