12 °C

Marmarabirlik ürün alım fiyatlarını açıkladı

Marmarabirlik 2014/2015 yılı ürün alım kampanyasında tavan fiyatı 7.00 TL olarak belirlerken, taban fiyatta 410 dane için 1.80 TL olarak karara bağladı

Marmarabirlik ürün alım fiyatlarını açıkladı

BURSA (DÜNYA) Zeytinin bu yıl erken olgunlaşması ve yaşanan rekolte düşüklüğü nedeniyle ürün alım  kampanyasını  22 Ekim tarihinde başlatan Marmarabirlik, 2014/2015 yılı ürün alım fiyatlarını belirleyip kamuoyuna açıklama kararı aldı. Buna göre, Marmarabirlik 2014/2015 yılı ürün alım kampanyasında tavan  fiyatı 7.00 TL olarak belirlerken, taban fiyatta  410 dane  için 1.80 TL olarak karara bağladı. Tepe yağlık da 1.5 TL olarak belirlendi.

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, devam eden ürün alımlarında bugüne kadar ortakları tarafından teslim edilen ürün miktarının 2 milyon 300 bin kilogram olduğunu söyledi. “Fiyat olmaksızın yapılan teslimatların sebebi ortaklarımızın Marmarabirlik’e duydukları güvendir” ifadelerini kullanan Asa, “Fiyatlar tavan 180 dane 7.00 TL, 190 dane ürün 6.60 TL olarak, taban 410 dane 1.80 TL, tepe yağlık 1.5 TL olarak belirlendi. Marmarabirlik’in 180-190 dane ve yağlık ürünlerin bedelleri 15 günlük ödeme takvimi dâhilinde tamamı peşin ödenecek. Diğer kalibrede yapılan alımların yüzde 60’ı peşin kalan kısmı da kampanya bittikten sonra belirlenecektir” dedi. 
 
180 daneli ürün alımı yapılacak 

Bu yıl Türkiye ve bölgede rekolte düşüklüğü yaşandığını anımsatan Asa, iri daneli ürünün çok fazla olmaması ve özel sektör temsilcilerinin genelde 170-190 dane ürüne talep göstermesi dolayısıyla, Marmarabirlik stokları da gözetilerek, 180 dane ürün alımının yapılmasına karar verildiğini aktardı. Asa, “Ürün alım kampanyası başladığından bu yana 190 dane ürün 610 ton civarında alım yapılmış olup, 5 Kasım 2014 Çarşamba günü akşamına kadar teslimat yapmış olan ortaklarımızın haklarını korumak adına 0.20 kuruş fiyat farkı verilecektir” diye konuştu. 
 
'Esas kampanya 2015 yılında'

Marmarabirlik’in günü kurtaran kısa vadeli politikalar yerine üretici ortaklarının menfaatlerini esas alarak uzun vadeli politikaları uygulamaya koyduğuna dikkat çeken Asa, 2014’ün rekolte, dane yapısı, ürün ve fiyat olarak özel bir yıl olduğunu, geçmişteki ve  önümüzdeki yıllarla mukayese edilmemesi gerektiğini vurguladı. Asa, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tüm bölgelerde ürünün çok fazla olacağından dolayı şimdiden 2015 yılındaki alımları düşünmekteyiz. Ürün alım fiyatları belirlenirken, piyasa koşulları, maliyetler, stok durumu, satış fiyatları, tüketici düşünülerek ve aynı zamanda bir sonraki yıl alım şartları da değerlendirilerek, fiyatlandırma yapılmıştır. Sadece bir yılı düşünerek piyasa koşulları gözetilmeksizin yapılacak fiyat belirlenmesi hem ortaklarımıza hem de Marmarabirlik’e zarar verir. Marmarabirlik yüksek miktarda her kalibredeki ürünü almakta olup, zirai ilaç ve gübre yardımı yapmakta, geçtiğimiz yılın borçlarını da ertelemekte, kısaca her zaman ortağının yanında olmaktadır.”

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.