Milli Gemi'nin savaş sistemini ASELSAN ve HAVELSAN yapacak

MİLGEM Korveti Projesi kapsamında MİLGEM 3 ve 4'üncü gemilerinin savaş sistemlerinin ASELSAN ve HAVELSAN tarafından yapılmasına ilişkin 206 milyon euro tutarında sözleşme değişikliği imzalandı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA -  Milli Gemi (MİLGEM) projesinin 3 ve 4'üncü gemileri BURGAZADA ile KINALIADA'nın savaş sistemleri, ilk iki gemide olduğu gibi ASELSAN ile HAVELSAN'ın birlikte kurduğu MİLGEM İş Ortaklığı tarafından gerçekleştirilecek.

ASELSAN'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından sürdürülen MİLGEM Korveti Projesi kapsamında MİLGEM 3 ve 4'üncü gemilerinin savaş sistemlerinin sözleşme kapsamına dahil edilmesine ilişkin 206 milyon euro tutarında sözleşme değişikliği imzalandı. Sözleşmede ASELSAN'ın iş payı 140.8 milyon euro oldu.

ASELSAN, MİLGEM Savaş Sisteminde Entegre Muhabere Sistemi, Elektronik Harp Sistemi, Elektro Optik Sistemler, Seyrüsefer Sistemleri, Radarlar, Hava Savunma ve Silah Sistemleri, Atış Kontrol Sistemleri, Sonarlar ve Torpido Karşı Tedbir Sistemleri ile Savaş Sistemi Entegrasyonunu gerçekleştiriyor. Yerli katkının en üst düzeyde olması hedefi ile başlanan MİLGEM Projesi'nde savunma projelerinde yurtiçi katma değer oranının artırılması hedefi doğrultusunda ilk iki gemideki sistemlere ek olarak yeni yerli sistemler katıldı.

MİLGEM 3 ve 4'te millileştirilen sistemler

Torpido Karıştırma Aldatma Sistemi (HIZIR), ASELSAN tarafından gerçekleştirilen altyapı yatırımları ile kazanılan su altı akustiği elektronik sistemlerinin geliştirilmesi, test ve entegrasyonu yeteneği doğrultusunda milli imkanlar ile tasarlandı ve üretildi.

İskandil Sistemi (KULAÇ), ASELSAN tarafından Ay Sınıfı denizaltılar için geliştirildi ve ilk olarak denizaltılarda kullanıma alındı. Su üstü gemileri için geliştirilen modeli de MİLGEM'lerde kullanılacak.

Bu konularda ilginizi çekebilir