17 °C

Rus mahkeme 'iflas' dedi 58 gemi Sberbank'a kaldı

Azeri kökenli Türk işadamı Mansimov'un şirketi Palmali’nin Rusya’daki Rostov ofisi iflas etti. Filodaki 58 geminin Denizbank'ın sahibi Rus Sberbank’a borçları karşılığında verilmesi gündemde. (Aysel Yücel)

Rus mahkeme 'iflas' dedi 58 gemi Sberbank'a kaldı

AYSEL YÜCEL

Dünyanın önde gelen Türk denizcilik şirketlerinden Palmali Grup'un Rusya’daki Rostov ofisinin iflas ettiği açıklandı. Şirketin filosunda bulunan 58 geminin, Rusya’daki en büyük alacaklısı konumunda olan Sberbank’a borçları karşılığında verilmesi gündemde.

Azeri iş adamı Mübariz Mansimov‘ un sahibi olduğu Türk şirketi Palmali’nin Rusya’daki denizcilik firması, borçları nedeniyle mahkemelik olmuştu. Rusya’nın önde gelen yayınlarından Kommersant‘ın haberine göre; Rostov Ticaret Mahkemesinde görülen dava iflasla sonuçlandı. Mahkemenin ardından filonun devri gündeme geldi. Toplamda 14 milyar ruble (209 milyon dolar ) olan borcun 13 milyar rublesinin Sberbank’a ait olduğu belirtiliyor. Bu nedenle filodaki 58 geminin tamamının bankaya borçları karşılığında verilmesi gündemde. Sberbank'ın Türkiye'nin önde gelen bankalarından Denizbank'ta yüzde 99.85 hissesi bulunuyor. Şirket, bu hissesini yıl sonunu kadar Emirates NBD Bank'a satmak için ön anlaşma yaptığını duyurmuştu.

İflastan kurtulmak için rapor sundu ama...

Palmali’nin iflastan kurtulmak için çok çaba harcadığı, hatta kurtarma raporu da hazırladığı ancak Sberbank başta olmak üzere birçok kreditör şirketin iflası yönünde oy verdiği belirtiliyor. Rusya’da toplam 26 kreditörün Palmali’den alacağı olduğu ifade ediliyor. 1998 yılında Azeri kökenli Türk iş adamı Mübariz Mansimov’un kurduğu Palmali, kısa sürede Rusya, Karadeniz, Akdeniz, Hazar ve Baltık Denizi’nin iç limanları arasında deniz taşımacılığında en güçlü şirketlerden biri konumuna geldi. Dünya çapında 21 ofisi bulunan şirketin filosunda 200'e yakın gemi bulunuyor.

Tüm şirketleri Türkiye’de toplayacak

Palmali Şirketler Grubu, ekim ayında yaptığı açıklama ile tüm operasyon merkezlerini 1 Ocak 2019’dan itibaren Türkiye’de tek çatı altında toplama kararı aldığını duyurmuştu. Şirketin Türkiye’deki istihdam kampanyasına destek vererek 2019 yılı Mart ayına kadar 500 kişiye iş imkanı sağlayacağı belirtti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap