9 °C

Şişecam'ın net kârı 294 milyon lira

Şişecam'ın ilk yarı yıl net satışları 3.4 milyar lira, net kârı ise 294 milyon lira olarak gerçekleşti. Topluluk, aynı dönemde 679 milyon TL yatırım harcaması yaptı

Şişecam'ın net kârı 294 milyon lira

İSTANBUL - Şişecam Topluluğu’nun 2014 yılı haziran ayı sonu itibariyle net kârı 294 milyon TL, 2014 yılı ocak - haziran dönemindeki konsolide net satışları ise 3.4 milyar TL olarak gerçekleşti. Topluluğun 2014 yılının ilk yarısında yurtiçi ve yurtdışındaki kuruluşlarında toplam 1.8 milyon ton cam, 1 milyon ton soda, 1.9 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirildi.

Türkiye’den yapılan ihracat ile yurtdışı üretiminden satışların toplamını ifade eden uluslararası satışların toplam satışlar içindeki payı yüzde 51 olurken, ilk yarıyıl itibariyle topluluğun Türkiye’den yapılan ihracatı 434 milyon ABD doları seviyesinde gerçekleşti.

"EBITDA marjındaki iyileşme, yılın ilk yarısında da devam etti"

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, 2014 yarıyıl sonuçlarına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: 

2014 yılının ilk yarısında konsolide satışlar önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 24 oranında artış göstererek 3,4 milyar TL’ye ulaştı. Brüt kar marjımız yüzde 28, brüt karımız ise 960 milyon TL seviyesinde oluştu. EBITDA marjındaki iyileşme, yılın ilk yarısında da devam etti ve yılın ilk yarısında önceki yılın aynı döneminin yüzde 60 üzerinde 724 milyon TL seviyesindeki konsolide EBITDA hacmine ulaşıldı. Önceki yılın aynı dönemine kıyasla toplam net karımız yüzde 83, ana ortaklık payına düşen net karımız ise yüzde 69 oranında artarak sırasıyla 294 milyon TL ve 269 milyon TL seviyesinde oluştu. 

"Mali yapımızı, büyümemizi destekleyecek şekilde daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz"

Topluluk olarak yılın ilk yarısında 679 milyon TL yatırım harcaması ve 434 milyon ABD doları ihracat yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Ahmet Kırman, “Yüksek tutarda likit kaynaklara sahip olmamız yatırımların finansmanı anlamında bize avantaj sağlıyor. Mali yapımızı, topluluğun istikrarlı büyüme çizgisindeki devamlılığı koruyacak ve önümüzdeki yıllarda büyümemizi destekleyecek şekilde daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bunun sağlanabilmesi için izlenecek politikalarla ilgili değerlendirmeleri, global ekonominin içinde bulunduğu koşulları da dikkate alarak sürekli yapıyoruz” dedi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.