12 °C

Şişecam'dan 84,7 milyon euroluk satın alma

Şişecam Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren Trakya Cam Sanayii AŞ, İtalya merkezli düzcam üreticisi Sangalli Vetro Porto Nogaro firmasının varlıklarının tamamını 84,7 milyon euro karşılığında satın aldı.

Şişecam'dan 84,7 milyon euroluk satın alma

Şişecam açıklamasına göre, Şişecam Topluluğu bünyesinde düzcam alanında faaliyet gösteren Trakya Cam Sanayii AŞ, İtalya merkezli düzcam üreticisi Sangalli Vetro Porto Nogaro firmasının varlıklarının tamamını 84,7 milyon euro karşılığında satın aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof Dr Ahmet Kırman, "düzcam", "cam ev eşyası", "cam ambalaj" ve "kimyasallar" olmak üzere dört ana iş kolunda faaliyet gösterdiklerini belirtti.

Stratejik hedeflerine sadece organik büyümeyle ulaşılmayacağını ifade eden Kırman, şunları kaydetti:

"Bu nedenle özellikle yurt dışında inorganik büyümeyi önemsiyoruz. Sürdürülebilir büyüme ve yüksek performansa dayalı yatırım politikamız doğrultusunda şirket satın alma, ortak girişim ve diğer işbirliği olanaklarını içeren potansiyel tüm fırsatları değerlendirmek için sürekli çalışıyoruz. İtalya'da faaliyet gösteren düzcam üreticisi Sangalli Vetro Porto Nogaro’nun bünyemize katılması da bu proaktif ve özenli çalışmaların bir sonucudur."

Şişecam Topluluğu’nun bugün yurt dışında 12 ülkede üretim faaliyetlerini yürüttüğünü vurgulayan Kırman, "İtalya’da krom bileşikleri üretim tesisimiz Cromital SpA ile kimyasallar alanında uzun yıllardır faaliyet göstermekteyiz. Sangalli ile birlikte düzcam da İtalya’daki faaliyet alanlarımıza eklendi. Bu satın alma işlemi Bulgaristan’daki düzcam operasyonlarımızla birlikte sinerji yaratacaktır. İtalya operasyonun üretim kapasitesi ve lojistik açısından özellikle Batı Avrupa düzcam pazarındaki rekabet gücümüze önemli katkı yapacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Kırman, düzcam alanındaki yurt dışı üretim ağına Bulgaristan, Romanya, Almanya, Slovakya, Macaristan, Rusya, Hindistan, Mısır’dan sonra İtalya'nın da eklendiğini belirterek, Şişecam Topluluğunun Türkiye dahil toplam yıllık düzcam üretim kapasitesinin ise 2,5 milyon tonu aştığını dile getirdi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.