8 °C

Şok'un halka arzına 1.9 kat talep geldi

Şok'un halka arz büyüklüğü 2.29 milyar TL olarak gerçekleşirken, halka arzda yüzde 5'in üzerinde pay alan şirketler, Genesis Investment, EBRD, Neuberger & Berman, GIC Private Ltd., Scroder Investment Management ve Blackrock oldu.

Şok'un halka arzına 1.9 kat talep geldi

Ortak satışı olmaksızın tamamı sermaye artışı ile gerçekleştirilen halka arz ile Şok Marketler, 360 milyon TL olan sermayesini 578,5 milyon TL’ye çıkararak, artırılan 218,5 milyon TL’lik payları 8 – 11 Mayıs tarihleri arasında halka arz etti. 2,3 milyar TL büyüklüğü ile Şok Marketler halka arzı, Türkiye’de son 10 yılda gerçekleştirilen en büyük birincil halka arzlardan biri oldu. İşlem Garanti Yatırım liderliğinde, Yapı Kredi Yatırım eş liderliğinde gerçekleştirildi.

Garanti Yatırım tarafından halka arz işleminin sonucuna ilişkin olarak 14 Mayıs 2018 tarihinde KAP’ta gerçekleştirilen açıklamada halka arz edilen payların %85’inin yurtdışı kurumsal yatırımcılara satıldığı, yurtiçine ayrılan %15 oranındaki payların ise bireysel ve kurumsal yatırımcılar arasında eşit olarak paylaştırıldığı belirtildi.

KAP'ta paylaşılan bilgilere göre; Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), en büyük yabancı yatırımcılardan biri oldu. EBRD, yüzde 15.54 oranla 33 milyon 950 bin adet hissenin sahibi olurken, İngiliz fon yönetimi Genesis Investment Management yüzde 15.60, ABD’li yatırımcı Neuberger&Berman yüzde 9.15, İngiliz GIC Private Limited yüzde 6.18, İngiliz Schroden Investment yüzde 5.49, yine İngiliz Blackrock AM UK London da yüzde 5.30 pay aldı.

Yapılan açıklamada, yurtdışı kurumsal yatırımcılardan, tahsis edilen payların 1,76 katı talep geldiği ifade edildi. Yurtiçi kurumsal ve yurtiçi bireysel yatırımcıların da ilgi gösterdiği halka arzda bu tahsisat gruplara ayrılan paylar için sırasıyla 2,36 ve 2,52 kat talep geldiği ifade edildi.
Halka arzla birlikte Türkiye’ye 1,95 milyar TL yabancı sermaye girişi sağlanmış olacak.

Şok Marketler CEO’su Demirel:
Türkiye’ye ve şirketimize olan güvenin göstergesi

Başarılı geçen halka arz sürecini değerlendiren Şok Marketler CEO’su Uğur Demirel, “Yatırımcıların gösterdiği bu ilgi, ülkemize, sektörümüze ve şirketimize duyulan güveni ifade etmektedir” dedi. Türkiye’de son 10 yılın en büyük birincil halka arzlarından birini gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirten Demirel, Şok Marketler’in başarılı performansını bundan sonra da artırarak sürdürmeyi hedeflediklerini belirterek, ilgi gösteren tüm yatırımcılara teşekkür etti.

Şirketin paylarının SOKM işlem kodu ile 18 Mayıs Cuma günü Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlaması bekleniyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.