20 °C

TOFAŞ vergi cezalarını yargıya taşıyor

Koç Grubu'na bağlı TOFAŞ, 2007 ile 2012 yıllarını kapsayan vergi cezaları için Merkezi Uzlaşma Komisyonu ile anlaşamadıklarını ve anlaşmazlığın yargı yolu ile çözüme kavuşturulacağını açıkladı.

TOFAŞ vergi cezalarını yargıya taşıyor

TOFAŞ, 2007-2012 yılları arasında kendilerine kesilen vergi cezaları için Merkezi Uzlaşma Komisyonu ile gerçekleştirdikleri görüşmelerden bir sonuç elde edemediklerini ve sürecin geri kalan kısmının yargıda devam edeceğini açıkladı.

TOFAŞ için 2011 yılı için 5,1 milyon lira vergi aslı, 5,1 milyon lira vergi ziyaı cezası, 2012 yılı için 4,8 milyon lira vergi aslı,  4,8 Milyon TL vergi ziyaı cezası talep edilmiş. 2008-2010 mali yılları ile ilgili de gecikme cezası hariç toplam 67.5 milyon lira vergi cezası kesilmişti.

İşte TOFAŞ tarafından KAP'a yapılan açıklama:

"Şirketimiz nezdinde gerçekleştirilen vergi incelemeleri neticesinde, son olarak 2017 yılı ilk altı aylık dönemine ilişkin finansal tablo dipnotlarımızda belirtilenler dahil, 2007-2012 yılları arasındaki dönemler için tebliğ edilen cezalı vergi tarhiyatları ile ilgili ihtilaflar için, Vergi Usul Kanunu'nun uzlaşma hükümleri kapsamında Merkezi Uzlaşma Komisyonu ile gerçekleştirilen görüşmelerde bir uzlaşma sağlanamamış olup, söz konusu ihtilafların yargı süreci yoluyla çözümlenmesi öngörülmektedir."

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.