8 °C

Türk simidine Suudi Arabistan'da 100 milyon dolarlık yatırım

Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Kavukçu, ilk mağazalarını Suudi Arabistan'da Mekke'de açtıklarını, ardından Hollanda'da iş yerlerini hizmete aldıklarını belirtti.

Türk simidine Suudi Arabistan'da 100 milyon dolarlık yatırım

Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukçu, bugüne kadar 17 ülkede mağazalar açtıklarını ve büyümeyi sürdürdüklerini belirterek, "Bu yıl Suudi Arabistan'da yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırım yapıyoruz." dedi.

Kavukçu, 2002 yılında işe başladıklarını ve ilk kez 2012'de yurt dışında mağaza açtıklarını söyledi.

İlk mağazalarını Suudi Arabistan'da Mekke'de açtıklarını, ardından Hollanda'da iş yerlerini hizmete aldıklarını dile getiren Kavukçu, şu anda 17 ülkede mağazalarının bulunduğunu aktardı.

Türk simidinin özellikle yurt dışında büyük ilgi gördüğünü vurgulayan Kavukçu, "Şu anda Londra'da 11 mağazamız oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın bir hikayesi vardı. 10 dünya markası içinde Türk markası için bir hedef vardı. Bizim o 10 markadan biri olacağımızın sözünü vermiştik o tarihlerde. Şu anda da hedefimiz doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz." ifadesini kullandı.

Champs Elysees'de Türk simidi

Simidi dünyaya tattırmaya devam edeceklerini dile getiren Kavukçu, şöyle devam etti:

"Son geldiğimiz nokta 2 bin 800 mağazayı 5 yılda açacağımızın hedefini koymuştuk. Şimdi de bunun 3'te birini yapmış durumdayız. İnşallah bu yıl Hollanda'da da bir fabrika kuruyoruz. Türkiye'de 3 fabrikamız var. Haziran ayından itibaren Hollanda'da fabrikamız devreye girecek. Dört fabrikamız olacak. Bu yıl Fransa'da, Champs Elysees caddesinde olmayı hedefliyoruz. Görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Uzakdoğu'da 3 grupla görüşüyoruz. 2017'de Uzakdoğu'da olmayı planladık. Önümüzdeki ay Washington'da bir mağaza açıyoruz. Böylelikle de dünyanın değişik yerlerine Osmanlı'dan kalan Türk simidini dünyaya tanıtmaya devam edeceğiz." 

"Ortadoğu'da 5 yılda 325 mağaza"

Kavukçu, Türkiye'deki üretimlerinin yüzde 50'sini yurt dışına gönderdiklerini belirterek, 2017'de yurt dışı ile Türkiye'deki mağaza sayılarının eşitleneceğini söyledi.

Yurt dışında daha fazla mağaza açacaklarını vurgulayan Kavukçu, şunları kaydetti:

"Bu ülke bir dönem 1 milyar dolara muhtaç ülkeydi. Bugün geldiğimiz noktada simitten dahi çok değerler oluşturan ciddi büyüyen şirketlerimiz oluşmaya başladı. Sayın Cumhurbaşkanımızın koyduğu Yeni Türkiye vizyonu bize daha başka ufuklar açıyor. Bu yıl açacağımız mağazalarımızda 4 bin 500 kişiye istihdam sağlayacağız. Şu an 10 bin çalışan seviyesine geldik. Biz bu seviyeyi simitle yaptık. Ortadoğu'da bir firmayla sözleşme imzaladık. 5 yılda 325 mağaza açacaklar, bu yıl 72 mağaza açıyorlar. Bu da çok ciddi bir yatırım. Bu yıl sadece Suudi Arabistan'da yaklaşık 100 milyon dolarlık bir yatırım yapıyoruz. Bir dünya markası olduk."

"Her evi Simit Sarayı'na döndürmeyi hedefliyoruz" 

Dünyada her eve simidin gireceğine dikkati çeken Kavukçu, "Simidi her eve götürmeyi hedef koyduk. İnsanlar sabah kalktıklarında simidini kendi fırınında pişirip yemesini istiyoruz. Her evi bir Simit Sarayı'na döndürmeyi istiyoruz. Bu yıl bu hayata geçecek. Tüm market ve zincir mağazalarda dondurulmuş vaziyetteki simitler satılmaya başlanacak. Bu marketlerde pişmeye hazır simit satılacak." dedi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.