Türkiye pazarının yüzde 30’una sahip oldu

Temsa Genel Müdürü Çelik, temmuz sonu itibariyle bin 320 adet araç satışı ile Türkiye pazarının yüzde 30’una sahip olduklarını söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

DEMET ÖZTÜRK / ADANA 

Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, temmuz sonu itibariyle bin 320 adet araç satışı ile Türkiye pazarının yüzde 30’una sahip olduklarını söyledi. 

Toplam otobüs pazarının geçen yılın ilk 7 ayına göre yüzde 14 büyüdüğünü belirten Çelik, 2014’ün ilk 7 ayında 3 bin 806 adet otobüs satışı gerçekleşirken, sayının bu yıl aynı dönemde 4 bin 400 adede yükseldiğini ifade etti. Çelik, karayolu yolcu taşımacılarının daha kaliteli ve konforlu hizmet yarışı içinde olmaları, üreticilerin de bu yarışa daha ekonomik ve yüksek konfor düzeyine sahip ürün tasarımları ile katılmalarının toplam otobüs pazarını büyüten en önemli etkenler arasında yer aldığını dile getirdi. Çelik, “Pazarda yaşanan büyüme, bu ülkeye yatırımları ve istihdamıyla çok önemli katma değer sağlayan üreticiler olarak, bizleri de mutlu ediyor. 2014’te toplam otobüs pazarında yüzde 30 pay elde etmiştik. 7 aylık süreç içerisinde bu pazar payı seviyemizi koruduk. Satış adetlerimizi daha da yukarı taşıdık. Geçen yıl yılın ilk 7 ayında Temsa bin 200 otobüs satışı yapmıştı, bu sayı 120 adet artarak bin 320 oldu” dedi. 

Şehiriçi pazarı daraldı 
Dinçer Çelik, bu yılın 7 ayı sonunda ürün segmentlerinde yaşanan gelişmeleri de aktardı. Geçen yılın aynı dönemine göre şehirlerarası otobüs pazarının yaklaşık yüzde 33 büyüdüğüne dikkat çeken Çelik, Coach pazarında, temmuz sonu itibariyle toplam 978 araç satışı gerçekleştiğini bildirdi. Çelik, Safir’in bulunduğu RHD segmentinde yüzde 43 seviyesinde, tüm şehirlerarasında ise yüzde 28 pazar payı elde ettiğini kaydetti. Şehiriçi otobüs pazarının toplam ürün pazarında daralan tek segment olduğunu aktaran Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 azalan şehiriçi pazarında, Temsa büyümeye devam etti ve şehiriçi pazarın yüzde 80’ini oluşturan LF segmentinde yüzde 43 seviyesinde, tüm şehiriçinde ise yeni Tourmalin aracımız ile birlikte yüzde 36 pazar payı elde ettik. Avenue’nun en düşük yakıt tüketen araç olması ve modern dizaynı ve sağlanan satış sonrası desteği satışına büyük katkı yapmaktadır ve alıcılarını memnun etmektedir.” Çelik, midibüs pazarının 2015’in ilk 7 ayında yaklaşık yüzde 13 büyüdüğüne dikkat çekti ve sadece temmuzda yapılan 193 adetlik Prestij SD satışı ile Temsa’nın bu segmentte son 6 yılın en yüksek satışını yaptığını belirtti. Çelik, Türkiye’de Temmuz 2015 sonu itibariyle toplam 3 bin adede yakın midibüs satışı yapıldığını Prestij SD’nin kendi segmentinde yüzde 43 seviyesinde, tüm midibüs segmentinde ise, Prestij City ve MD9 LE ile yaklaşık yüzde 30 pazar payı elde ettiğini sözlerine ekledi.

Bu konularda ilginizi çekebilir