5 °C

TV Plus kullanıcı sayısı 400 bini geçti

Kişisel televizyon platformu Turkcell TV Plus'ın en önemli özelliği, üstün teknolojisiyle geleceğin televizyon izleme deneyimini bugüne taşıması

TV Plus kullanıcı sayısı 400 bini geçti

 

ANTALYA - Turkcell Superonline Bireysel Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata, yeni yapılacak bina ve sitelerin, fiber altyapıya hazır bir şekilde inşa edilmesinin, teknoloji ve kaynakların verimli kullanılması anlamında katkı vereceğini bildirdi. 

Özata, bir otelde düzenlenen TV platformu Turkcell TV Plus tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, 2008 yılında Türkiye'yi geleceğin teknolojisiyle donatmak üzere fiber optik yatırımlarına başladıklarını, 2014 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarına göre 686 bini fiber kullanıcı olmak üzere müşteri sayılarının 1 milyon 100 bin, ses müşterilerinin sayısının da 500 bini geçtiğini anlattı. 

Bugüne kadar Türkiye genelinde 2,5 milyar, yalnızca Antalya'da ise 102 milyon liralık yatırıma imza attıklarını ifade eden Özata, Antalya'da kurdukları 926 kilometrelik fiber ağ ile 130 bini aşkın ev ve iş yerinin kapısına kadar bin Mbps hızında internet hizmeti götürdüklerini vurguladı. 

Özata, 41 bin fiber internet müşterisine ulaştıkları şehirdeki fiber kullanıcılarının aylık ortalama veri tüketiminin 55 gigabayt, ortalama hızın ise 26 Mbps olduğunu belirtti. 

Fiber altyapının yarattığı farkla en yüksek teknolojiye sahip ürün ve hizmetleri ülke genelindeki müşterilerinin ayağına götürmek için çalıştıklarının altını çizen Özata, fiber internet, ses, kamera, internet güvenliği, eğitim, oyun ve yeni Turkcell TV Plus ürünlerle evlerde iletişim ve eğlence platformu olarak hizmet verdiklerini söyledi.  

"Geleceğin televizyon izleme deneyimini bugüne taşıyor" 

Dünyada televizyon izleme alışkanlıklarının değiştiğini, 2006 yılında televizyon izleyicilerinin yüzde 69'u yayın akışını takip ederken, bu oranın 2013 yılında yüzde 32'ye gerilediğini kaydeden Özata, geriye kalan yüzde 68'in ise "seç-izle" seçeneğini tercih ettiğini dile getirdi. 

Özata, kısa süre önce tanıtımını gerçekleştirdikleri Turkcell TV Plus kutusunun 45 bin evde yerini aldığını, toplam kullanıcı sayısının ise 400 bini geçtiğini bildirerek, şöyle devam etti:  

"Turkcell sinerjisiyle geliştirdiğimiz kişisel televizyon platformu Turkcell TV Plus'ın en önemli özelliği, üstün teknolojisiyle geleceğin televizyon izleme deneyimini bugüne taşıması. Turkcell'in güçlü 3G ve Turkcell Superonline'ın fiber altyapısı üzerinden hizmet veren platform sayesinde akıllı telefon, tablet ve bilgisayarların yanı sıra TV Plus kutusu ile evlerdeki yerini alıyor. Herhangi bir kanalı 12 saat geriye alma olanağı sunan TV Plus, ayrıca istenilen programı buluta kayıt etme özelliğiyle fark yaratıyor. Gerçek çoklu ekran deneyimi ile televizyon keyfi zaman ve mekana bağımlı olmaktan tamamen kurtuluyor. Örneğin, evde izlemeye başladığınız bir filmi kaldığınız yerden akıllı telefonunuzdan izlemeye devam edebiliyorsunuz."  

Kurumsal müşteriler için toplam telekom çözümleri 

Bireysel müşterilere yaptıkları yatırımların yanı sıra şehirdeki bini aşkın kurumsal müşteriye de toplam telekom çözümleri sunduklarına işaret eden Özata, bu kapsamda 3 ilde veri merkezi hizmeti sunduklarını söyledi. 

"Gelecek yılın başında Gebze'de temeli atılacak yeni veri merkezi ile mevcut veri merkezi kapasitemizi ikiye katlayacağız" diyen Özata, "Yaklaşık 22 bin metrekare kapalı alanda, 10 bin metrekare veri merkezi alanına, Tier-4'e hazır altyapı ile 3 noktadan yedekli fiber altyapıya, ileri deprem güvenliğine ve Leed sertifikasına sahip çevreci tesisle kurumlara en üst kalitede ve güvenilirlikte hizmet vereceğiz" diye konuştu.  

İnşaatlarda fiber kablo 

Özata, bir gazetecinin Turkcell TV Plus kullanmak için fiber yerine kotalı internet kullanılıp kullanılamayacağı yönündeki sorusu üzerine, altyapının fiberle kullanılabileceğini belirtti. 

Fiber altyapının çok yeni bir teknoloji olduğunu ifade eden Özata, şöyle konuştu: 

"Fiber, bakır hatlarının çok ötesinde bir teknoloji. Bugüne kadar inşaatlarımızda doğal olarak bakır hatları döşenmiş. En azından bundan sonraki dönemde 2023 vizyonunda Türkiye'deki tüm hanelerin yarısına bin megabitin üzerinde internetin götürüleceği vizyonuna paralel, yeni yapılacak bina ve sitelerin fiber altyapıya hazır bir şekilde inşa edilmesi, teknoloji ve kaynakların verimli kullanılması anlamında katkı verecektir." 

Özata, fiberle ilgili birçok marka ve büyük inşaat firmalarının hemen hemen tamamıyla işbirliklerinin bulunduğunu dile getirerek, yeni yapılan organize projelerde binaların Turkcell Superonline altyapısına hazır bir şekilde inşa edildiğini sözlerine ekledi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.