17 °C

ULAK ilk siparişlerini aldı

Netaş, Aselsan ve Argela ortaklığıyla üretilen ULAK projesinde ilk baz istasyonu siparişleri alındı

ULAK ilk siparişlerini aldı

Netaş, Aselsan BTK, SSM ve operatörlerin bir araya gelerek gerçekleştirdiği 27 Şubat 2017’de Mobile World Congress Barcelona’da yapılan imza töreninde Türkiye’nin milli 4.5G projesinin ilk siparişleri hayata geçirildi.

İmza töreni Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka'nın katılımıyla gerçekleşti. ULAK, Türkiye'de faaliyet gösteren 3 operatörden alınan 250'şer tane baz istasyonu ile ilk siparişlerini almış oldu.

"ULAK ile Türkiye’yi mobil geleceğe taşıyoruz"

ULAK 4.5G baz istasyonunu Aselsan ve Argela ile birlikte geliştirmekten mutluluk duyduklarını ifade eden Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, Türkiye’nin mobil alanda da dünya ile yarışacak yeteneklere sahip olmasına katkıda bulunan ULAK konsorsiyumundaki ortaklar olan Aselsan ve Argela’yla büyük bir sinerji yakaladıklarını söyledi. Altay sözlerine şöyle devam etti:

"4.5G’de çok önemli kazanımlar elde ettik"

"Türkiye'de 3G lisanslarının henüz verildiği 2008 yılında, kendi kaynaklarımızla başladığımız 4G geliştirme çalışmalarımız neticesinde, ULAK projesi kapsamında 4.5G ürününün Temel Bant Ünitesini (Base Bant Unit) LTE-Advanced Sürüm 11’e uygun olarak geliştirdik. Bu projeye başladığımız günden itibaren 4.5G’de çok önemli kazanımlar elde ettik. Bugün Türkiye’nin en kapsamlı 4.5G laboratuvarına ve deneyimli ekibine sahibiz. 4.5G birikim ve altyapımızı kullanarak 5G teknolojisini Türkiye’de geliştirmek için hızla çalışıyoruz. Bugün ULAK’ın aldığı ilk siparişin çok hayırlı bir başlangıç olmasını temenni ediyoruz. Bu adım, umuyoruz ki Türkiye’nin 5G haritasına da ışık tutacaktır".

Netaş’ın, 5G Altyapı Birliği’nin de bir üyesi olarak, geleceğin mobil ve sabit haberleşme sistemlerine yön vermek için kurulan Avrupa Teknoloji Platformu NetWorld2020’nin yönetim kurulu üyesi seçildiğini de hatırlatan C. Müjdat Altay, Türk bayrağı altında dünyanın en önemli teknoloji firmalarıyla birlikte çalışmalar sürdürdüklerini belirtti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap