9 °C

Unilever'e rekabet soruşturması

Rekabet Kurulu, Unilever Sanayi ve Ticaret Türk AŞ ve Reklam Özdenetim Kurulu hakkında soruşturma açtı

Unilever'e rekabet soruşturması

ANKARA - Unilever Sanayi ve Ticaret Türk AŞ ve Reklam Özdenetim Kurulu hakkında soruşturma açıldı. 

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan açıklamada, Kurulun, Ankara 10. İdare Mahkemesinin kararı üzerine, Fermet Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ reklamlarının, Unilever Sanayi ve Ticaret Türk AŞ'nin etkisi ile Reklam Özdenetim Kurulu kararı sonucunda durdurulduğu iddiasını içeren 16 Ocak 2013 tarihli şikayet başvurusunu yeniden değerlendirdiği belirtildi. 

Karar, Ankara 10. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi

Daha önce söz konusu şikayet nedeniyle yapılan ön araştırmada, Unilever ve Reklam Özdenetim Kurulunun birlikte veya tek başına rakip faaliyetlerini zorlaştırıp zorlaştırmadıklarının incelendiği, 13 Haziran 2013'te şikayetin reddine ve soruşturma açılmamasına karar verildiği ifade edilen açıklamada, ancak şikayetçi tarafından açılan dava sonucunda, anılan Kurul kararının Ankara 10. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiği kaydedildi. 

Açıklamada, dosyada yer alan bilgi ve belgeleri 1 Ekim 2014 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulunun, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun uyarınca Unilever Sanayi ve Ticaret Türk AŞ ve Reklam Özdenetim Kurulu hakkında soruşturma açılmasına karar verdiği, soruşturmanın, hakim durumun kötüye kullanılıp kullanılmadığının tespit edilmesi amacıyla başlatıldığı bildirildi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.