7 °C

Vodafone ve Danone'den işbirliği

Türkiye'de ilk kez uygulanan "Akıllı Dolap Takip Sistemi" pazarın tamamına entegre edilirse ekonomiye yılda 250 milyon lira katkı sağlayacak

Vodafone ve Danone'den işbirliği

İSTANBUL - Vodafone, Danone Hayat İçecek ile birlikte gerçekleştirdiği iş birliği kapsamında Türkiye'de ilk kez uygulanan "Akıllı Dolap Takip Sistemi"ni hayata geçirdiğini duyurdu. 

Gerçekleştirilen iş birliğinin detayları Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy  ile Danone Hayat İçecek Genel Müdür Yardımcısı Ercan Öz'ün ev sahipliğinde düzenlenen toplantıyla paylaşıldı. 

Toplantıda paylaşılan bilgilere göre, Vodafone İş Ortağım çatısı altında gerçekleştirilen makinelerarası iletişim (M2M) teknolojisi çözümü, Danone Hayat İçecek'in ilk etapta bin adet dolabına uygulandı. Sistem yakın zamanda Türkiye genelinde 7 bin adet Hayat Su dolabına uygulanacak. 

"Bağlantılı dolap" konseptine dayanan Sistem, Danone Hayat İçecek'in Türkiye geneline yayılan soğuk dolaplarının anlık olarak uzaktan görüntülenmesini ve yönetilmesini sağlıyor. Dolaplara ilişkin lokasyon, kapının açılıp kapanması, batarya, stok seviyesi ve sıcaklık gibi her tür veriye özel bir arayüz aracılığıyla tek bir merkezden ulaşılabiliyor. Kayıp dolap oranı yıllık yüzde 25 olan Danone Hayat İçecek, bu sistemin uygulandığı bin dolapta kayıp oranını sıfıra indirdi. Vodafone Akıllı Dolap Takip Sistemi, firmaya ayrıca, işgücü ve maliyet tasarrufu, arıza tespiti, yüksek ürün kalitesi, etkin stok yönetimi ve pazarda farklılaşma gibi önemli avantajlar sunuyor. 

Engin Aksoy, toplantıda yaptığı konuşmada bu sistemi Danone Hayat İçecek firmasının ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak geliştirdiklerini ve ambalajlı su sektöründe bir ilke imza attıklarını söyledi. 

Aksoy, şunları dile getirdi: 

"Vodafone İş Ortağım çatısı altında, özellikle M2M alanında işletmelere önemli oranda rekabet avantajı sunan çözümler geliştiriyoruz. Müşterilerimizin ihtiyacı, en önemli önceliğimizi oluşturuyor. 30 yıldır ambalajlı su sektöründe bir inovasyon lideri olarak tanınan Danone Hayat İçecek de soğuk dolaplarını sahada bulundurmak istediği noktalara gönderiyor ancak dolapların ortalama yüzde 25'i kaybediliyordu. Bu nedenle gereksiz yere fazladan alım yapılıyor ve saha operasyonlarında aksama yaşıyordu. Dolap kayıplarını önlemek amacıyla geliştirdiğimiz Vodafone Akıllı Dolap Takip Sistemi ile firmanın kayıp oranını sıfırlarken, iş süreçlerini de kolaylaştırdık ve operasyonel verimlilik sağladık." 

Projenin aynı zamanda, Vodafone Grubu'nun "Ready Business (Yarına Hazırım)" konseptinin "Yarına Hazırım Platformu" kapsamında gerçekleştirilen ilk iş birliği olduğunu da belirten Aksoy, "Bu projeyle, müşterilerine en kaliteli servisi sunmayı ilke edinen Danone Hayat İçecek'in kendi sektöründe çok özel bir yeniliğe imza atmasına ve yine bir ilk yaratmasına katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz" ifadelerini kullandı." 

"Sistem pazarın tamamına entegre edilirse ekonomiye yılda 250 milyon lira katkı sağlayacak" 

Aksoy, soğuk dolapların, hızlı tüketim ürünleri sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin bütçesinde önemli bir kalemi oluşturduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu: 

"Ancak, soğuk dolaplarını birden fazla lokasyonda ve çok yüksek adette bulunduran şirketler, bu dolapların takibini yapamıyor. Ayrıca kayıp oranı da yüksek olduğundan soğuk dolaplarda yatırım getirisi çok düşük oluyor. Vodafone Akıllı Dolap Takip Sistemi ile soğuk dolap üreticisi ve kullanıcısı olan firmalara 'bağlantılı dolap' konseptini sunuyoruz. Dolap kayıplarını sıfırlarken, arıza süresini kısaltıyor, ürün kalitesini artırıyor ve stokların etkin dağılımına yardımcı oluyoruz. Bugün Türkiye pazarındaki toplam soğuk dolap sayısı 2 milyonu buluyor. Akıllı Dolap Takip Sistemi, pazarın tamamına entegre edildiğinde, yıllık 250 milyon liralık tasarruf mümkün olacak. " 

Engin Aksoy, Vodafone Grubu'nun, "Machina Research"ün verilerine göre, günümüzde M2M'de dünya lideri olduğunu bildirerek, "Biz de Vodafone Türkiye olarak, M2M'in sunduğu verimlilik artışıyla ülkemizde yaşam kalitesinin yükselmesine öncülük ediyoruz. Sürekli değişen iş dünyasında süreçlerini iyileştirmek ve kaynaklarını daha verimli kullanmak isteyen işletmelere yenilikçi M2M çözümleri sunmaya devam edeceğiz" dedi. 

Danone Hayat İçecek Genel Müdür Yardımcısı Ercan Öz ise proje hakkında şunları söyledi: 

"Ambalajlı su sektöründe Türkiye'nin inovasyonda lider firması Danone Hayat İçecek olarak her gün ortalama 3 milyon şişe suyu tüketicimize ulaştırıyoruz. Türkiye'nin dört bir yanında Hayat Su dolaplarımız bulunuyor. Böylesine geniş bir coğrafyaya yayılmış bu kadar çok sayıda dolabın kontrolü ve takibi çok zor oluyordu. Kayıp dolap sorunumuza çözüm aradığımız süreçte Vodafone İş Ortağım programıyla ve Vodafone'un dünya çapında lider M2M teknolojileriyle tanıştık ve bizim ihtiyaçlarımız doğrultusunda özel olarak geliştirilen Vodafone Akıllı Dolap Takip Sistemi sayesinde, kayıp dolap sorunumuzu büyük ölçüde çözüme kavuştururken, iş süreçlerimizde de önemli kolaylıklar sağladık. Vodafone uzmanlarının iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz bu sistemle, ilk etapta yaklaşık bin adet dolabımızı uzaktan takip eder hale geldik ve operasyonel verimliliğimizi yüzde 25 artırdık. Bu sistem yakın zamanda Hayat Su'nun toplam 7 bin adet dolabına uygulanacak." 

Akıllı Dolap Takip Sistemi  

Toplantıda paylaşılan bilgilere göre, Vodafone, İş Ortağım programı çatısı altında sunduğu M2M çözümleriyle, işletmelere operasyonel verimlilik sağlayan çözümler geliştiriyor. 

Vodafone İş Ortağım M2M Çözümleri kapsamında "Uzaktan Bakım ve Kontrol Çözümleri" kategorisinde sunulan Akıllı Dolap Takip Sistemi uygulanırken, önce firmanın gereksinimleri belirleniyor, ardından uygun çözüm ortaklarıyla birlikte çözümün tasarımı ve demosu gerçekleştiriliyor. 

Son aşamada, projeye özel oluşturulan ekiple uygulama hayata geçiriliyor. Vodafone Türkiye, uygulama sonrası için operasyonel süreçleri iyileştirme ve veri merkezi hizmetleri de sunuyor. 

Vodafone Akıllı Dolap Takip Sistemi, soğuk dolap kullanıcıları ve üreticilerine ürün ve makinelerini etkin bir biçimde takip ederek operasyonel verimlilik sağlama imkanı veriyor. 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.