Vodafone ve ODD güçlerini birleştirdi

Vodafone ve otomotiv sektörünün çatı kuruluşu ODD ile iş birliğine gitti.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Vodafone, Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ile güçlerini birleştirmek üzere Dijitalleşme Toplantısı'nda bir araya geldi. Vodafone Arena'da gerçekleştirilen toplantı kapsamında Vodafone'un Nesnelerin İnterneti (loT) ve makineler arası İletişim (M2M) çözümleriyle donatılan internet bağlantılı araç da ilk kez tanıtıldı.

Vodafone Grubu Otomotiv Bölüm Başkanı Gion Baker'ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Vodafone'un otomotiv sektörüne yönelik çözümleri paylaşılırken, Vodafone Grubu'nun otomotiv alanındaki global çalışmaları ve Türkiye'de sunduğu M2M çözümleri de anlatıldı. ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar ve ODD Genel Kurulu üyelerinin de bulunduğu toplantı kapsamında otomotiv sektörünün geleceği ve ihtiyaçları, dijitalleşme ile yeni proje iş birlikleri üzerinde duruldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Grubu Otomotiv Bölüm Başkanı Baker, şunları kaydetti:

"Otomotiv sektörü, gerek sürücüsüz ve elektrikli araçlarla gerekse de internet bağlantılı araçlarla heyecan verici bir dönüşümden geçiyor. Bununla birlikte global trendlerin eğilimine rağmen, bölgesel ve yerel pazarlardaki ilerlemelerle sektörde yeni uygulamaların da önü açılmaya devam ediyor. Vodafone Grubu olarak, otomotiv sektörü için halihazırda dünyanın birçok bölgesinde daha fazla aracı ağa bağlı hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bu doğrultuda yerli sanayiyi ve üreticiyi destekleyen, otomotiv sektörünün ihtiyaçlarına çözüm üretme odaklı bir stratejiyle hareket eden Vodafone Türkiye, mükemmel bir ilerleme ortaya koyuyor. Vodafone olarak, önümüzdeki dönemde tüm dünyada bağlantılı araçlar konusuna odaklanarak, yeni proje ve iş birlikleri geliştirmeye devam edeceğiz."

"Vodafone Grubu'nun tecrübesini Türkiye'ye aktarmak istiyoruz"

Vodafone Türkiye Kurumsal Çözümler Direktörü Cenk Alper de Vodafone'un "Türkiye'nin Dijital Dönüşümüne liderlik etme" vizyonu doğrultusunda Türkiye'deki işletmelerin telekomünikasyon ihtiyaçlarına yönelik uçtan uca çözümler geliştirdiklerini ve uyguladıklarını dile getirdi.

İşletmelerin dijital iş ortağı olarak tek çatı altında sundukları çözümlerle, dijital bağlantılı yaşamı kurumlar için kolay ve erişilebilir kılmayı hedeflediklerini ifade eden Alper, şu açıklamalarda bulundu:

"Türkiye'de ilk kez uygulama geliştirme imkanı sunan Nesnelerin İnterneti Platformu'nu bu yılın başında hayata geçirdik. İçinde SIM kart bulunan veya SIM kart bulunmayıp WiFi, lisanssız radyo frekansı gibi farklı telsiz iletişim teknolojilerini destekleyen tüm cihazlar, Vodafone'un yeni platformunda hayat buluyor. Bu platform sayesinde, çözüm ortaklarımız ve kurumsal müşterilerimiz, her sektörde bağlantılı servisleri herhangi bir altyapı yatırımına ihtiyaç duymaksızın hızla geliştirebiliyor.

Bağlantılı araçlardan toplanan verilerle kullanıma göre sigorta ve araç bakım gibi farklı iş modelleri de sunmak mümkün olacak. Örneğin, ilk yardım, bilgi ve eğlence gibi uygulamalar da bu platformda bir web portalı tasarlar gibi kolayca geliştirilebilecek. Vodafone Araç Takip Sistemleri ile halihazırda işletmelere yüklerini, sahada bulunan araç, filo ve ekiplerini haritalardan takip etme imkanı sunuyoruz. Sürücülerin araç içinde ve sürüş sırasındaki davranışlarını takip etme imkanı sağlıyoruz. Takip sistemleriyle ekonomik maliyetleri azaltıyor, yakıt verimliliğini artırıyoruz. Vodafone Grubu'nun bağlantılı araçlar konusundaki tecrübelerini şimdi Türkiye'ye de aktarmak istiyoruz."

Bu konularda ilginizi çekebilir