10 °C

Vodafone'dan "Cep Kurtaran" hizmeti

Vodafone Türkiye, akıllı cihazlarda garanti kapsamı endişesini ortadan kaldıran yeni hizmet paketi "Cep Kurtaran"ı devreye aldı

Vodafone'dan "Cep Kurtaran" hizmeti

Vodafone, garanti kapsamındaki ve kapsam dışındaki problemlere karşı mobil cihazları güvence altına alan hizmeti "Cep Kurtaran"ı hizmetine sundu.  

Vodafone açıklamasına göre, Vodafone Türkiye, akıllı cihazlarda garanti kapsamı endişesini ortadan kaldıran yeni hizmet paketi "Cep Kurtaran"ı devreye aldı. Mobil cihazlar için garanti kapsamındaki veya kapsam dışındaki tüm arızalara tek noktadan destek hizmeti sağlayan Cep Kurtaran, bu hizmetine ek olarak arızalı cihazın tüm lojistiğini de ücretsiz olarak yapıyor. 

Tüm akıllı telefonlar ve tabletler için kullanıma sunulan Cep Kurtaran Hizmet Paketi, cihazda oluşabilecek herhangi bir arıza durumunda müşteri adına tüm süreci takip ediyor ve kesintisiz bir mobil iletişim hizmeti sağlıyor. 

Arızalanan ya da hasar gören cihaz, kargo ile evden teslim alınarak onarılıyor ve yine eve teslim ediliyor.Tüketici, 0850 455 0 542 Destek Hattı üzerinden yazılım, arıza tespit ve lojistik takip desteğini anında alabiliyor. 12 ay geçerli olarak sunulan Cep Kurtaran Hizmet Paketi, güncel tavsiye edilen son kullanıcı satış fiyatlarına göre cihaz bedelinin yüzde 10'u olarak ücretlendiriliyor ve kredi kartına 9 ay taksit seçeneğiyle sunuluyor.  

Cep Kurtaran'ın hediyesi cihaz sigorta paketi 

Cep Kurtaran Hizmet Paketi'nin hediyesi olarak sunulan sigorta poliçesi ise garanti kapsamı dışındaki kullanıcı hatalarından kaynaklı arızaları, düşürme, sıvı teması, yüksek voltajı kapsıyor ve cihazın ücretsiz tamir edilmesini sağlıyor. Ayrıca otomobil, ev gibi kapalı mekanlardan zorlama yoluyla yapılan hırsızlık durumlarında hediye sigorta Vodafone'luların imdadına yetişiyor. Hırsızlık sonucu oluşan usulsüz telefon kullanımı da konuşma paketi harici 500 liraya kadar teminat içinde yer alıyor. 

Hediye sigorta kapsamında tüm onarımlar ücretsiz gerçekleştirilirken, hırsızlık ve cihazın onarılamayacak kadar hasarlanması durumunda ise cihaz fatura bedelinin yüzde 30'unun sigorta şirketine ödenmesi sonrasında değişim cihazı müşterinin evine kadar ücretsiz teslim ediliyor. 

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk konuya ilişkin değerlendirmesinde, şunları kaydetti: 

"Vodafone Cep Kurtaran Hizmet Paketimizle, garanti kapsamı dışındaki sorunlarda dahi tüketicilerimizi mağdur bırakmıyoruz. Müşterilerimizi uğraştırmadan, cihazlarının tüm arızalarında ve çalınma durumunda onların adına problemlerini çözüyor, Cep Kurtaran Hizmet Paketi ve sigorta hediyesiyle tüm garanti içi ve dışı sorunlarında müşterilerimizin hayatını kolaylaştırıyoruz. En yeni akıllı cihazlarla buluşmak ve garanti endişesi yaşamadan cep telefonlarının keyfini özgürce yaşamak üzere herkesi Vodafone Cep Merkezleri'ne davet ediyoruz." 

  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.